Spirituális programok Angliában
2011-10-26
A Mester egyhetes látogatást tett Birmingham-ben és Londonban, a Spiritualitás Tudománya két nagyobb központjában. A látogatás hármas célja: találkozás az új útkeresőkkel, a sangattal és a birmingham-i új központ felavatása. Ezt kilenc héttel a Mester látogatása előtt vásárolták meg, és alakították át a sangat igényeinek megfelelően. Maharaj Ji angliai spirituális programjaira nemcsak Anglia különböző részeiből, hanem egész Európából, Ázsiából, Afrikából, Észak- és Dél-Amerikából is nagyobb csoportok érkeztek, köztük mintegy 70-en Magyarországról és Szlovákiából.
Október 26. Birmingham: Az új meditációs központ felavatása
A Mester először a központ mellett felállított nagy sátorban találkozott a sangattal, és egy ilyen centrum fontosságáról, előnyeiről beszélt: nemcsak meditálhatunk, hanem a satsangokon és az összes többi program során távol kerülünk az élet sürgés-forgásától, alaposan megismerhetjük a spirituális utunkat, és együtt lehetünk a hasonló gondolkodású társainkkal. Szevára is rengeteg lehetőség kínálkozik. Mindez együtt hatalmas segítséget jelent a spirituális utazásunkon.
Az avatás éppen Diwali napjára, a Fény ünnepére esett. Ez nagy ünnep az indiai hagyományban. A Mester elmagyarázta a Fény fesztiváljának az igazi jelentőségét, spirituális értelmét. Ilyenkor fénybe öltöztetik az otthonokat és az utcákat, és mindenfelé tűzijátékok durrannak. A Mester azt kérte, hogy ne csak a külső ragyogásra, látványosságra figyeljünk. Diwali spirituális üzenete: koncentráljunk a benső Fényre. Majd Sant Darshan Singh egyik versét idézte:
Miért panaszkodsz a sötétség miatt, ó, Darshan?
Világíts helyette szíved lámpásával!
Ezt a rendszeresen, lelkesen, hittel végzett meditációval érhetjük el, amely eloszlatja a maja sötétségét, és minden napunkat szeretettel, örömmel tölti meg.
A Mester ezután elindult az avatóra, amelyen az angol sangat tagjai vettek részt. A többiek a sátorban, kivetítőn követhették nyomon az eseményeket. A központ néhány hetes munkával nyerte el azt a teljesen új formáját, amellyel a közösség céljait fogja szolgálni. A tervezés és kivitelezés munkáiban minden helyi satsangi részt vett. A bejárat feletti szép boltíven a Science of Spirituality feliratot és a logót helyezték el. Az előtérből lehet bejutni a könyvtárba. Majd egy iroda, egy raktár és a konyha következik. A szép meditációs teremben százan kényelmesen férnek el. Az épületet egy nagyobb udvar veszi körül.
A Mester és Mata Rita Ji nagy dobpergés és örömújongás közepette vágta át a szalagot, körbejárta a központot, majd helyet foglaltak a meditációs teremben. A Mester Diwali alkalmából egy háromágú gyertyát gyújtott meg, és hozzáfűzte: ezek Istent, a lelket és a Mestererőt jelképezik. A lélek fénye hatalmas, a Mestererő tárja azt fel, és Isten, maga a Fény mutatja nekünk az Őhozzá vezető utat – tette hozzá. Állandóan legyünk az életünk igazi céljának a tudatában! Minden Isten akarata szerint megy végbe, és pontosan az, aminek történnie kell. Ezt sok esetben az elvárásaink miatt nem vagyunk képesek megérteni, megtapasztalni. Isten mindig velünk van, és alig várja, hogy hazatérjünk az igazi Otthonunkba. A Mester beszéde közben Rita Ji meggyújtotta annak a kis lámpásnak az öt gyertyáját, amelyet Indiából hozott erre az alkalomra. Ezek az öt szintet jelképezik – mondta közben a Mester.
Az avatás tortavágással zárult. Utána több órás kulturális műsor következett shabdokkal, klasszikus zenével és spirituális jelenetekkel.
Tűzijáték színesítette a programot, amelyet az új épület előtt, a sangat hangos biztatásától kísérve a Mester hozott működésbe. Utána léggömböket eregettek. Majd folytatódott a zenei program, amely a hajnali órákban prashad osztással zárult.
Október 27-én Maharaj Ji kibővítette a tervezett programot, és személyesen találkozott az angol sangat tagjaival. Megköszönte az előző éjszaka előadóinak a zenei programot, és nagyra értékelte mindazok munkáját, akik a „színfalak” mögött dolgoztak; elsősorban az Angliában élő indiai testvérekét, akik finom ételekkel látták el a nagy létszámú vendégsereget. Ki kell emelni, hogy mindkét helyszínen az összes étkezés ingyenes volt.
Majd azt kérte a Mester, hogy mindenki ehhez hasonló erőfeszítést fektessen a meditációba. Mondjuk minél többet a nap folyamán a simrant! Így az elménk nyugodtabb lesz, amikor leülünk meditálni.
Az esti előadásra, amelynek címe: „A meditáció kulcs a benső szintekhez”, sok új érdeklődő is érkezett Birmingham térségéből. Mata Rita Ji harmóniumon játszva, tabla kísérettel adott elő egy szép himnuszt a szentírásokból.
A Mester örömét fejezte ki, hogy oly sok év után újra ebben a városban lehet. Bár külsőleg különbözünk egymástól – jegyezte meg –, közös jellemzőnk, hogy mind boldogságra és békességre vágyunk. A mindennapi élet fent és lent helyzetei, a zaklatottságunk és az elvárásaink miatt mégis nagyon nehéz elérni, majd pedig megtartani ezt az állapotot. Ismerjük fel, hogy az igazi boldogság nem a világi tárgyak birtoklásából, a minél nagyobb vagyon felhalmozásából származik, hanem abból, ha mindig elégedettek vagyunk azzal, amit az Úr ad nekünk! Azok találnak rá Istenre, akik szeretik Őt. Ha Isten elérésére vágyunk, tartsuk ellenőrzés alatt az egónkat! Az igazi gazdagság bennünk van, amit meditációban fedezhetünk fel, ha uralkodó szenvedélyünkké válik Isten megtalálása.
Az előadást a Mester Az isteniség szikrája című új könyvének a dedikációja követte. Erre azok állhattak sorban, akik a könyvvásárlók közül a hozzá mellékelt sorsjegy szerint elnyerték ennek lehetőségét. Emiatt nagy izgalom kísérte a vásárlást. A könyv első kiadása augusztus óta már elfogyott az Egyesült Államokban, így Angliába a második kiadásból hoztak.
Október 28-án hangzott el a Mester második birmingham-i előadása: „Spirituális boldogság-utazás” címmel. A Centennial Centre most is teljesen megtelt. Az érdeklődők között volt a helyi parlament egyik tagja és az egyik angol miniszter is. Mata Rita Ji énekét követően a Mester arról beszélt, hogy korunkban, amelyben rendkívül nagy hangsúly helyeződik a személyes kutatásra és tapasztalatszerzésre, a meditáció egyre népszerűbbé válik. Nem is olyan régen a megvilágosodást keresve csupán a szerzetesek meditáltak. Manapság sok nagy nemzetközi cég azért alkalmazza a meditációt, hogy az alkalmazottaik hatékonyabban dolgozzanak. Az orvosok a gyógyulást segítő eszközként ajánlják a betegeiknek.
Általában az tapasztalható, hogy az emberek sok módszert elsősorban azért próbálnak ki, mert jobb fizikai, érzelmi és mentális egészségi állapotba szeretnének jutni. Ez a meditáció végzésének is a jellemző indítéka. Ám a lényegi kérdés az, hogy az általunk alkalmazott technika, eljárás elvezet-e bennünket az életünk igazi céljába vagy nem. Ismerjük fel, hogy az időnk ezen a földön korlátozott. Hosszú távon kell gondolkodnunk, ezért ne söpörjük félre azt a kérdést, hogy mi történik velünk az életünk végén és utána. Semmit sem vihetünk magunkkal a földi javainkból a halál utánra, és nem számít, hogy itt milyen pozíciót, kapcsolatokat, hírnevet küzdöttünk ki magunknak. E világból csak a lelkünk vág neki a másik világba vezető utazásnak. Készüljünk fel erre még az életünk során!
A karma törvénye szerint minden gondolatunk, szavunk és tettünk megőrződik. A lelkünk gondozása azt jelenti: arra törekszünk, hogy a lehető legkevesebb karmikus teher legyen rajta. A pontosan végzett meditációban a testünk és az elménk csendes, így nehkarma, vagyis karma nélküli állapotban vagyunk, fürdünk Isten Fényében és Hangjában, miközben elég a napi karmánk. Ahogy a lelkünk képessé válik a test-takarói levetésére, egyre magasabbra száll a szépség és szeretet benső régióiban.
Maharaj Ji azt kérte, hogy gondoljuk át, mit hogyan teszünk az életben, merre haladunk, és milyen irányban szeretnénk menni. Mi döntünk arról, hogy a javunkra fordítjuk-e ezt a végtelenül értékes emberi életet. Ennek egyedüli célja az igazi valónk megismerése és Isten megtalálása. Az élő Mester a mi társunk, segítőnk és védelmezőnk, aki mindig mellettünk áll, és át tud vinni bennünket a túlsó partra.
Az előadást beavatás követte. A háromnapos program végén a Mester megköszönte a szevadárok munkáját.
Október 29-én délben többek között hat, satsangiakkal tömött busz indult Birmingham-ből Londonba. A Mester spirituális programja Wembleyben, a Brent Town Hallban folytatódott. Mata Rita Ji énekét követően a Mester „Lobbantsuk lángra az isteniség szikráját a bensőnkben!” címmel tartott előadást. Arról beszélt, hogy a spiritualitás és a jóra való törekvés ott rejlik bennünk: isteni módon, etikusan, igazságban, erőszakmentesen, alázatban, másokat szolgálva szeretnénk élni. Ám az élet viharai megtépáznak, megzavarnak, feltartóztatnak minket. Úrrá lesz rajtunk a harag, amikor a dolgok nem az elképzeléseink szerint alakulnak, és nagy pusztítást végez bennünk. A harag az egónk megnyilvánulása, és ahol az ego, ott nincs Isten. A haragnak és a többi tolvajnak nem jut hely a szeretet ösvényén, amely olyan keskeny, hogy ketten nem férnek el rajta. Eggyé kell válnunk az isteniséggel.
Ismerjük fel az Erőt, amely mindent megteremtett! Ebben kap kulcsszerepet a meditáció, amellyel e magasztos Erőhöz fordulunk segítségéért és oltalomért. Ezután a Mester a sokféle fohászunkról, imánkról beszélt, amelyekkel mindig olyasmiért ostromoljuk Istent, ami szerintünk hiányzik az életünkből. A meditáció az ima legmagasztosabb formája, mert ekkor csendben vagyunk, és így befogadhatjuk, amit Isten akar adni nekünk: feltárulhat előttünk az isteniség. Erre a szívünk megtisztításával válunk fogékonnyá.
Jelenleg az érzékeink szintjén élünk, amelyek a maja világába húzzák a figyelmünket. Ez a világ négyszeres visszatükröződésnyire van a valóságtól, és a logikával felfoghatatlan karma törvénye kormányozza, amely úgy működik, hogy minden akciót reakció követ. Csak akkor tudunk megszabadulni a visszahatásoktól, ha rácsatlakozunk a bensőnkre, ahol ott van az isteniség szikrája. Amikor ez lángra lobban bennünk, akkor minden sötétséget eloszlat, és megtapasztaljuk az igazi lényünket.
Kövessük Sant Darshan Singh tanácsát:
Mondd értelmed sötétjének,
keresse a szeretet mámorát!
Ezen mámor nem egyéb,
mint ragyogó, tiszta Fényesség.
Minden, amire szükségünk van, bennünk található meg. Semmi sincs kívül. Minden vallás is azt tanítja, hogy Isten csak a bensőnkben található meg.
A Mester e csodálatos spirituális üzenetét követően Londonban is dedikálta az új könyvét.
Október 30-án délután került sor a Mester második londoni előadására, amelynek címe: „Találjunk rá az igazi boldogságra a bensőnkben!” Mata Rita Ji Dadu Sahib egy himnuszát adta elő hindi nyelven, de előtte lefordította angolra.
A Mester arról beszélt, hogy ez a gyönyörű költemény a spirituális utat magyarázza el, amelynek lényege a személyes tapasztalatszerzés. Minden hagyomány szentjei és misztikusai írtak a léleknek a szeretet és a Fény régióiban tett benső utazásáról. A gyermekek még hisznek tündérországban, a csodák világában. A felnőttek csak a tudományos bizonyítékokat fogadják el, mivel a szívük tisztasága tovatűnt. Azt gondoljuk, hogy egy ilyen spirituális utazás lehetetlenség, noha a szentek megerősítik a benső csodák létezését. Mindezek felfedezhetők, ha nyitott a bensőbe vezető kapu, a figyelmünket befelé koncentráljuk, és van egy, a benső mindenséget tökéletesen ismerő vezetőnk.
Az első lépés ezen az ösvényen az etikus élet. Amikor a harag, a kapzsiság és többi tolvaj az ellenőrzésünk alá kerül, az egész lényünk megtelik isteni édességgel.
A Mester a beavatásra való felkészülés alatt találkozott a fiatalokkal. A vasárnapi program a beavatással zárult.
Október 31-én a Mester egy közös vacsora keretében sok szép órát töltött el a nemzetközi sangattal.