Gyakori kérdések
Vallás és meditáció
Megmaradhatunk-e a saját vallásunkban, ha ezt a meditációt gyakoroljuk?
Ennek az útnak a spirituális Mesterei soha nem támogatták azt, hogy változtassuk meg a vallásunkat, vagy vonuljunk vissza a világból a meditáció gyakorlása érdekében. Ennek az útnak az alapvető jellemzője a pozitív misztika. Mi abban hiszünk, hogy mialatt teljesítjük a feladatainkat és a kötelességeinket a családunkban és a társadalmunkban, sikeresen tudunk a spirituális célunk felé haladni.
Meditációs tanácsok
Mit javasolsz azoknak, akik most kezdenek meditálni?
Eleinte próbáljunk rövidebb időt (10-15-20 percet) tölteni meditációban, majd fokozatosan növeljük ennek időtartamát.
A napi teendőink végzése közben egyszerre csak egy dologra összpontosítsunk! Ez segít a koncentrációnk fejlődésében.
Igyekezzünk minden nap azonos időpontban meditálni! Sokan szeretnek reggel meditálni, mielőtt elkezdődik a napjuk, mások pedig lefekvés előtt.
Válasszunk ki egy csöndes, nyugodt helyet az otthonunkban, amit kizárólag meditálásra használunk!
Akkor meditáljunk, amikor teljesen éberek és kipihentek vagyunk!
Mi a helyzet a költségekkel?
Kell-e fizetnünk a meditáció technikájának megtanulásáért
Sant Rajinder Singh Ji Maharaj azt mondja, hogy a természet összes többi ajándékához hasonlóan a spiritualitás is ingyenes. Ő ingyen tanítja a meditációt, ezért a Spiritualitás Tudománya/SKRM által szervezett programok szintén ingyenesek.
Jóga
Ha meditálni szeretnék, először meg kell tanulnom jógázni?
Más jógaformáktól eltérően a Jyoti és a Shabd meditációban nincsenek bonyolult gyakorlatok, sem kényelmetlen testhelyzetek. Bármilyen testtartásban meditálhatunk, amely kényelmes számunkra, és amelyben hosszabb ideig mozdulatlanok tudunk megmaradni. A benső Fényre és Hangra történő meditációt mindenki gyakorolhatja.
A Jyoti és a Shabd meditáció
Mi a Jyoti és a Shabd meditáció?
A Sant Rajinder Singh Ji Maharaj által tanított Jyoti meditáció bevezeti az embereket ennek az egyszerű és szép meditációnak a gyakorlatába. A Jyoti meditációban kényelmes, laza testhelyzetben ülünk, és Isten számunkra kedves nevének ismétlésével lecsendesítjük az elménket. Lágyan becsukjuk a szemünket, 20-25 centire magunk elé nézünk, eközben a figyelmünk a két szemöldök között és mögött lévő harmadik vagy egyszembe összpontosul. Ekkor határtalan békét és nyugalmat fogunk tapasztalni. A Shabd meditáció Isten Fényére és Hangjára egy fejlettebb technika, amelyet Sant Rajinder Singh Ji Maharaj a beavatáskor tanít meg.
Meditáció a harmadik vagy egyszemre
Miben különbözik ez a meditáció más meditációs technikáktól?
Ez a meditációs módszer nem kívánja meg a légzés felügyeletét. Az ilyen típusú gyakorlatok ugyanis beavatkoznak a motorikus áramokba, amelyek az olyan akaratlan testi funkciókat ellenőrzik, mint az emésztés, a vérkeringés, a köröm- és hajnövekedés. A Sant Mat Mesterei által tanított meditációs módszer nem avatkozik bele ezekbe az automatikus testi folyamatokba. Ők azt kérik tőlünk, hogy koncentráljuk a figyelmünket szemmagasságban magunk elé, mialatt mondjuk a számunkra kedves Istennevet vagy a beavatáskor kapott simrant. Eközben a látás, a hallás, a szaglás, az ízérzékelés és a tapintás érzékáramai a fizikai testünkben legmagasabban elhelyezkedő ajna vagy hatodik csakrába, a harmadik vagy egyszembe koncentrálódnak.