Spirituális program Chicagóban
2011-08-06
Augusztus 6-án, szombaton, a kérdés-felelet során hangzott el a következő kérdés: „Maharaj Ji! Mi az oka annak, hogy amikor leülünk meditálni, nincs mindig benső tapasztalatunk?”
A Mester válasza: „A meditáció egy gyakorlat, ezért arra van szükségünk, hogy ismételten elvégezzük. Sokan nem meditálnak rendszeresen. Az is előfordulhat, hogy a meditációs technika egyes elemeit nem alkalmazzuk megfelelően. Azt kérik tőlünk, hogy összpontosítsunk a simranra, és ezt a nap folyamán a lehető legtöbbször ismételjük, hogy a figyelmünk Istenen legyen – nagyon sokan nem teszik ezt meg. Azt tanácsolják nekünk, hogy legalább a napunk tíz százalékát fordítsuk a spirituális gyakorlatainkra. Ám igen sokan ezt az útmutatást sem követik.
Olyan korban élünk, amelyben a kommunikációs eszközök egyre közelebb hoznak bennünket egymáshoz. Mind nagyobb méretű a másokkal való kölcsönhatásunk, és nagyon sok információhoz juthatunk hozzá. Ez egyrészt segít bennünket, mert tudjuk, mi folyik más helyeken, másrészt aggódunk az összegyűjtött hírek miatt, vagy intenzíven gondolkodunk ezeken a dolgokon. Annyira sok hatás, benyomás ér bennünket, hogy amikor behunyjuk a szemünket, az elménk könnyen egy gondolat-örvénybe ránthat bennünket, így pedig nagyon nehéz koncentrálni.
A lényeg az, hogy a lehető legerőteljesebben összpontosítsunk az isteniségre. Azok, akik rendszeresen ismétlik a simrant, és ugyanígy meditálnak, képesek lecsendesíteni az elméjüket, és el tudják érni a gondolatmentes állapotot. Ez a kulcs. Ha nem jutunk el a gondolatnélküli állapotba, akkor a meditációink nem lesznek jók. Ezért mindenekelőtt ezt el kell érnünk. A testünk és az elménk csendjében meg fogjuk tapasztalni az isteniség megnyilvánulásait a bensőnkben. A hangsúly tehát a gyakorláson és annak rendszerességén van. Ha ezt megtesszük, és a simrant, vagyis Isten szent neveit ismételjük, ez összpontosítja a figyelmünket.
Bizonyos technikai kérdéseket is ismételten tisztáznunk szükséges. Mivel a lélek székhelye a két szemöldök között és mögött van, sokan úgy gondolják, hogyha felfelé forgatják a szemüket, gyorsabban fognak meglátni valamit. Értsük meg, hogy a benső látáshoz nem a fizikai szemünket használjuk! Azzal csak anyagi dolgokat érzékelhetünk. Ha felfelé erőltetjük a szemünket, ezzel feszültséget keltünk a homlokunkban, ami fejfájást okoz.
Továbbá a hely, ahol meditálunk, gyakran zajos. Lehet, hogy nagyon fáradtan fogunk neki a meditációnak, aminek természetes következménye az elalvás. A régi idők hagyományai szerint azt tanácsolják a szentek, hogy reggel a meditáció legyen az első dolgunk. A reggel 3-6 óra közötti időszakot tartják a meditáció számára legjobb időszaknak, amelynek neve: amrit vela (az amrit, a nektár áradása). Ennek az oka nagyon érdekes, és a régi időkre nyúlik vissza, amikor még nem létezett az elektromos energia. A Nap este 6-7-8 óra körül lement. Ahhoz tüzet kellett gyújtani, hogy valamit csinálni lehessen, így arra volt nagyobb esély, hogy az emberek korán nyugovóra tértek. Ha valaki nyolckor lefeküdt, akkor háromkor fel tudott kelni. Ez nem sikerülhet, ha éjfélkor fekszünk le. Lehet, hogy jó ötletnek tartjuk a háromórai kezdési időpontot a meditációra, de ha késő éjjelig dolgozunk, vagy más tevékenységek miatt nem alszunk éjjel, akkor ezt nem tudjuk átültetni a gyakorlatba.
A kora reggelt egyébként azért tartják jó időszaknak a meditációra, mert ha előtte kialudtuk magunkat, akkor a testünk pihent. Egy frissítő zuhanytól teljesen éberré válunk, és „sleepitating”, elszunnyadás helyett valóban meditálunk. Tehát a kora reggeli meditáció úgy valósulhat meg, ha korán lefekszünk, így hajnalban fel tudunk kelni. Ha viszont késő éjjel fekszünk le, akkor nehéz felkelni a meditációhoz, majd dolgozni menni. Ha a meditáció fontos számunkra, akkor úgy alakítjuk az életünket, hogy ésszerű időben térjünk nyugovóra, és keljünk fel meditálni. Így nem leszünk közben álmosak.
Lehet, hogy úgy gondoljuk: majd akkor meditálunk, amikor hazatérünk a munkából. Ám könnyen lehet, hogy ehhez már nagyon fáradtak leszünk. Ha az egész napot az otthonunktól távol, fizikai vagy mentális munkákkal töltjük, feszültség lesz a testünkben, így talán nem ez a legjobb idő a meditációra.
A hely, ahol meditálunk, az idő, a figyelmünk állapota, a meditáció technikájának megfelelő alkalmazása – ezek mind hatással vannak a meditációnkra. A tökéletes meditáció elérése érdekében ezekre a területekre szenteljünk figyelmet, mert így a meditációnk jó lesz!”
Vega Fesztivál, 2011. augusztus 13-14.
„Jó étel, egészséges élet”
Augusztus 13-14-én sok ezren jöttek össze az egész világból a Spiritualitás Tudománya naperville-i központja előtti térségen megrendezett Vega Fesztiválra, amelyet már hat éve tartanak meg Sant Rajinder Singh irányításával. Ez Észak-Amerika legnagyobb vegetáriánus ételfesztiválja, amelyen a vegetáriánus életmód örömét, jótéteményeit ismerhetik meg és élvezhetik a résztvevők – idén több, mint húszezren. Az idei program sikeréhez száznál is több kereskedő és 18 előadó járult hozzá, akik az egészséges életmódot és táplálkozást, valamint a spiritualitást képviselték.
A kiállítási sátrak és árusító bódék hatalmas választékkal várták az érdeklődőket, különféle vegetáriánus termékeket kínálva; és sokféle információt adtak a vegetarianizmusról, az egészséges ételekről, a természetes gyógymódokról és jógamódszerekről.
Az egyik új érdekesség a „Fogadd el a vega kihívást!” Az emberek feliratkozhattak egy egyhetes programra, ahol ételrecepteket, tippeket és segítséget kapnak a lakto-vegetáriánus vagy vegán életforma megkezdéséhez.
Végig a fesztivál ideje alatt élő muzsika szórakoztatta a látogatókat, akik az étel-udvarban hatalmas nemzetközi étel- és italválasztékból kóstolgathattak. Sokan ültek le az ételbemutatókra, ahol végignézhették, hogyan készülnek a különféle vega indiai ételek, nyers ennivalók, gluténmentes és kifejezetten gyermekeknek való egészséges ételek. Szintén nagyon népszerű volt a meditációs sátor, ahol a Jyoti meditációval ismerkedhettek meg az érdeklődők. A sok ezer gyermekről a „mesesátor”-ban gondoskodtak: nemcsak érdekes foglalkozásokat szerveztek nekik, hanem ők is megismerhették, milyen jó dolog vegetáriánusnak lenni.
Augusztus 13. szombat
Ezen a napon 7.500 látogató kereste fel a programokat. Sok előadás hangzott el, amelyeket orvosok, nővérek, természetes gyógymódokkal foglalkozók és mezőgazdasági szakemberek tartottak. Néhány az előadások közül: dr. Kunwarjit Singh Duggal: „Növényalapú táplálkozással az egészséges, erővel telített életért”; Arjan Stephens: „Tartsuk fenn magunkat, és óvjuk meg a bolygót!”; Sue Rose: „Hét lépés az egészséges vegetáriánus életmód érdekében”; Dr. Prem Bhatia: „Gyógynövények és akupresszúra”; Kriss Rasmusson: „A modern misztikus bölcsessége”; Helga Kammerl: „Meditációval a személyes és a globális egészségért”; Dr. Andrew Vidich és Ingrid Kraaz von Rohr: „Táplálkozással az öregedés ellen.”
A nap fénypontja a Mester „Lobbantsuk lángra az isteniség szikráját!” című előadása volt. A sátorban ülők közül sokan most voltak először a meditációs központban. Maharaj Ji a bevezetőjében az örömének adott hangot, hogy ilyen sokan szeretnének többet tudni a vegetarianizmusról és a spirituális életről. Majd arról beszélt, hogy az isteniség szikrája ott van mindannyiunkban, és hív bennünket: „Ismerjük meg Istent és az életünk igazi értelmét!” Csak e szikrát fellobbantva ismerhetjük meg a létezésünk célját.
Ahogy a világi felfedezések átformálták az ember külső életét ezen a földön, az isteniség benső szikrájának a megtalálásával belülről formálódunk át. A lelkünk megtapasztalásával isteni energiához jutunk, amely végtelen bölcsességgel, örömmel, boldogsággal, szeretettel ajándékoz meg bennünket, és képessé tesz a spirituális utazásra.
Ezután a Mester elmagyarázta a Jyoti meditáció egyszerű módszerét, és meditációba helyezte a hallgatóságát.
A Mester legújabb könyve: Az isteniség szikrája a Vega Fesztiválra jelent meg.
Ezután Mukta Dutta Tomarnak, India általános konzuljának az előadása következett, amelynek címe: „A vegetarianizmus gazdag történelme Indiában.” Megköszönte a Mesternek, hogy világméretű ösztönzéssel támogatja ezt az életformát, és azt, hogy a Vega Fesztivál holisztikus dimenziót ad ennek a kérdésnek, rávilágítva az egészséges test, elme és a lélek kapcsolatára. Rámutatott, hogy az olyan Indiából eredő vallások, mint a dzsainizmus és buddhizmus, a vegetáriánus életformát követték, mivel a filozófiájuk alapja az erőszakmentesség, az ahimsza volt. A szintén Indiában gyökerező ősi ajurvéda tanítása – amelyet a keleti látók fejtettek ki –, az egyszerű, rendszerezett élet, az ellenőrzött cselekedetek és egészséges étkezési szokások útját mutatja meg nekünk. A vegetáriánus, együttérző életforma összhangban van a természettel.
Ezután Maharaj Ji és a családja körbejárta a fesztivál területét. Sok sátrat és kiállítást néztek meg, és közben a Mester beszélgetett a vendégekkel is. Az étel-udvarban is szétnéztek, ahol hatalmas választék volt a karib, mexikói, indiai, kínai, japán, stb. konyhák kiválóságaiból.
Az egyik bódéban a Mester és felesége maga készített indiai töltött parathat és vega kabobot. Végül csatlakoztak a Reggae zenekar programjához.
Augusztus 14. vasárnap
Vasárnap sokkal többen látogattak a rendezvényre, mint az első napon, mivel annak híre szétterjedt Chicago térségében.
Többek között a következő előadások hangzottak el: Dag Falk: „Természetes életerő-forrás”; Dr. Timothy Fior: „Egy orvos utazása a spirituális egészség felé”; Dr. James Gruft: „Az allergiák és a fájdalom ellen a vega életmóddal”; Dr. Mark Young: „Az öröm anatómiája”; Dr. Rajinder Arora: „Érjük el az élet igazi célját!”
A Mester előadásának a címe a következő volt: „Az egészség titka: vegetáriánus életmód és meditáció.” Először is meleg szavakkal üdvözölte George Pradelt, Naperville polgármesterét, aki ezt a szolgálatot már 16 éve végzi. A Mester megköszönte neki a vezetői támogatását, amelyet az első Vega Fesztivál megszervezése óta folyamatosan élvezhettek.
Majd arról beszélt, hogy a tudományos fejlődés kísérleteken alapul, amelyeknél rengeteg adat felhasználásával és kísérletekkel igyekeznek megerősíteni a feltevéseket, az elméleteket. Ma már nagyon sok igazolt adat és kísérleti eredmény bizonyítja, hogy ha egészségesebb módon akarunk élni, akkor ebben a vegetáriánus életforma és a meditáció révén növekvő spirituális tudatosság – a csendben ülés és az Istenre összpontosítás – segít bennünket.
Napjainkban már nagyon sokan odafigyelnek a fizikai, mentális és érzelmi jóllétükre, ám a testünk és az elménk egészsége a spirituális egészségünktől függ. Bölcs dolog az egészség megóvása és annak ellenőrzés alatt tartása, még mielőtt kialakul egy betegség. Ennek fontos eleme a táplálkozásunk milyensége. A vega életvitel nemcsak a lehető legjobb a testünknek, hanem ezzel okozzuk a legkisebb kárt a teremtésben. Minden hitben közös az intelem: „Ne ölj!”
Ezen túlmenően a vega életmód nyugodtabbá, békésebbé tesz bennünket, megkönnyíti a lelkünk benső szintekre utazását, ami a test és az elme csendjében kezdődhet meg. Ezen utazás során felfedezzük az igazi természetünket, amely a lelkünk, és ráébredünk a létezés értelmére. Amikor a benső csendben ülünk, akkor összekapcsolódunk minden öröm, erő és szeretet Forrásával, felismerjük, hogy kik vagyunk valójában, és az életünk minősége jobbá válik.
A Mesternek ez az előadása is közös meditációval zárult. Majd pedig dedikálta az új könyvét, amely a Misszió első elektronikus formában is megjelent könyve. Egy új dvd-t is bemutattak, amelynek címe: A megelégedettség ajándéka.