A Spiritualitás Tudománya Meditációs Központ megnyitása
2018-07-27
Otthon a Missziónak
Sant Rajinder Singh Missziója az elmúlt harminc év során hatványozottan növekedett, ami az Ő fáradhatatlan erőfeszítéseinek és a kegyének köszönhető. Mintegy nyolc évvel ezelőtt, amikor a sangat kezdte kinőni az SOS Naperville-ben lévő központjában rendelkezésre álló helyet és ennek az adottságait, Maharaj Ji felvetette a bővítésre vonatkozó elképzeléseit. Három évvel később a sangaton belül létrejött a fejlesztés előkészítésével foglalkozó bizottság, és egy építészeti céggel is leszerződtek azzal a céllal, hogy dolgozzon ki terveket a közösség új létesítményeire.
2017 májusában került sor az emlékezetes első kapavágásra, és az alapkőletételre. Tizennégy hónappal később, 2018. július 27-én a Mester felavatta a nemzetközi közösség új otthonát, az SOS Meditációs Központot, amely változatlanul Illinois államhoz, és most Lisle elővároshoz tartozik.
Harminc országból közel háromezren érkeztek Chicagóba, hogy részt vegyenek az ünnepi eseményeken. A kb. 3.7 hektár (9 acre) területen rendkívül vonzó látványt nyújt a geometrikus elrendezésű központ.
Mesterünk, Sant Rajinder Singh szerint ez az épület sokkal többet jelent számunkra, mint a berendezéseket, a felszerelést, a téglákat és a maltert, amelyből felépült. Azt mondta: „A központ minden emberi lény legnemesebb és legmagasztosabb vágyódását, törekvéseit jelképezi.” Ezt a vágyakozást idézi fel bennünk az épület szépsége és szimbolikája. A Mester jelenlétének a kisugárzása áthatja az egész teret.
A bejárattal szemben, egy megvilágított tavacskában visszatükröződő meditáló alak szobrának látványa az életmódunkat jelképezi. Fentebb, az épületet takaró gravírozott panelek ragyogó szépsége magasztos hangulatot áraszt. Az épületbe vezető öt bejárat pedig a tudatosság öt szintjére emlékeztetve üdvözöl, és vezet bennünket a célunk felé.
Az épületen belül tágas terek találhatók. Ha az előtéren át jobbra fordulunk, néhány lépés után ott találjuk magunkat a szentélyben, egy szépséges teremben, amelyet kizárólag a meditáció céljára terveztek meg, és csak arra használják. A központ nyitvatartási idejében vehetik igénybe a meditálni vágyók (beavatottak és érdeklődők) ezt a csendes, szent helyet, hogy elmélyítsék a kapcsolatukat az isteni részükkel. Ezen a csodálatos menedékhelyen ennek megtapasztalása az egyetlen cél.
A szentélyben kb. 150-en foglalhatnak helyet a számukra legmegfelelőbb ülésformában. A terem a főcsarnokkal azonos módon, szintén ovális alakú. A belső tér peremén beépített és kipárnázott padok sorakoznak. A terem központi részében kényelmes székek várnak a meditálókra. Akik pedig a földön ülve szeretnek meditálni, ezt vastag szőnyegen, és igény esetén meditációs párnák segítségével tehetik meg.
A terem szerkezeti kialakítása is figyelemreméltó. A szentélyt a padlótól a plafonig a meditálni vágyók igényei szerint alakították ki. A betonpadlót a központ többi részétől elkülönítetten öntötték ki. A terem széleit szigetelő réssel vagy sorompóval látták el a hangszigetelés érdekében, amely kizárja a forgalmas előtérből és az északi szárnyban kialakított termekhez vezető folyosóról érkező zajokat, valamint a csarnokba belépők lépteinek hangját.
A közösség hangtechnikusokat alkalmazott, akik az építésszel együtt azon dolgoztak, hogy a terem falait és plafonját megfelelő módon szigeteljék el a külső zajoktól. Még a szentély bejáratának kialakítását is alaposan átgondolták. A terembe belépve először egy előszobába érkezünk, ahol a kabátok és a cipők tárolására padokat és fogasokat helyeznek el. Az előszobát a teremtől elválasztó ajtót fény- és hangszigeteléssel látták el, hogy a terembe lépők ne zavarják meg a bent meditálókat.
Az épület északi szárnyában vannak azok a szobák, amelyekben az adminisztrációs tevékenységek folynak, továbbá a szevadárok pihenésére, a gyerekek és a tizenévesek együttléteire szolgálnak. A nagyteremben 1200 résztvevő helyezkedhet el. Még további több ezer látogató számára tudnak helyet kialakítani a központ területén felállított sátrakban, amelyekben biztosítani tudják az élő kapcsolatot a nagyteremmel – ahogy ez most, a felavatási program során is történt.
2018. július 27. péntek – 1. nap
Maharaj Ji és Mata Rita Ji felavatja az új központot
Ezen a mindenki számára nagyon megható eseményen a sangat nevében a Mester lánya és fia a házastársaikkal együtt virágot nyújtott át nekik. Ezután a Mester a „meditáló” forma mellett állva a hatalmas örömének adott hangot, hogy Hazur Baba Sawan Singh születésnapjára készült el a nemzetközi közösség új otthona. Hozzátette: a három nagy Mester kegye velünk volt az építkezések során is, és az új központban is ránk árad a szeretetük.
Majd így hangzott a Mester fohásza:
Ahogy belépünk a központba,
a tizedik kapu isteni Fénye ragyogjon be minket!
Fedezzük fel a lelkünk békéjét a szentélyben,
és fürödjünk a spirituális napfényben a bensőben!
Mindig vegyen körül bennünket a határtalan kegy,
és mind érjük el a célunkat!
A Mester Rita Jival együtt átvágta az aranyszalagot. Ezzel megnyílt az új SOS Meditációs Központ.
Avató satsang
A Mester előadása előtt anekdoták hangzottak el az emlékezetes és áldott folyamatról, amely az új otthon átadásáig vezetett. Majd Mata Rita Ji adott elő egy himnuszt, amely az élő Mester jelenlétében tartózkodás áldásairól szólt.
Maharaj Ji a verssorokat elemezve kiemelte: ha alázattal érkezünk a spirituális Mesterhez, az isteniségre tudunk összpontosítani. Majd az elmúlt 29 év során a különféle satsang-tartási helyszínek között megtett fizikai utazást elevenítette fel. Ez valamikor a Bismarck Hotelben kezdődött el, a naperville-i volt templomban folytatódott. Most ennél ötször nagyobb hely áll rendelkezésre. Egy meditációs központ hatalmas segítséget jelent abban, hogy Istenen tudjuk tartani a figyelmünket – emelte ki a Mester.
Majd az új létesítmény főbb jellemzőit mutatta be. A nagyterem akusztikai és audiovizuális technikája olyan, mint a nagy hangversenytermeké. Arra törekedtek, hogy a szemnek szép legyen, és minden szempontból nagy kényelmet nyújtson a résztvevőknek. Külön fülkében öt nyelvre tudnak egyidejűleg fordítani. Majd a Mester sorra vette, hogyan van felszerelve a konyha, az ebédlő, a könyvtár, és milyen a központ mechanikai rendszere. Végül a szentélyt mutatta be, amely egyedül a spirituális gyakorlatok végzésére szolgál. Befejezésül kiemelte, hogy a meditáció elmélyítése mellett számtalan lehetőség lesz az önzetlen szolgálatra is.
Ezután két torta vágására került sor, mivel Rita Ji születésnapja egybeesik Hazuréval. A program közös meditációval zárult.
A nemzetközi közösség új otthonának a felavatása mérföldkő Sant Rajinder Singh spirituális küldetésében. Azt a hatalmas és fáradhatatlan munkát szimbolizálja, amelyet Ő az elmúlt 29 évben végzett, segítve az emberiséget az igazi céljának a felismerésében, és az Istenhez visszavezető út megtalálásában.
Július 28. szombat – 2. nap
Az előző napon a nemzetközi satsangi közösség jelenlévő tagjai részvételével történt meg a központ felszentelése. Július 28-án került sor a hivatalos avatásra. Lisle, Wheaton és Naperville elővárosok polgármesterein kívül az USA képviselői háza és szenátusa delegátusai, tisztségviselői is megjelentek. Erre a nagy eseményre meghívták a Gesler és Skender építészeti és kivitelező cég képviselőit is, akik keze munkájának köszönhető ennek az álomnak a valóra váltása.
A hatvan fős csoportnak előbb bemutatták az egész létesítményt, majd még valamennyi időt együtt tölthettek a Mesterrel, mielőtt sor került a szalag átvágására. Közülük nagyon sokan hangot adtak az elismerésüknek, annyira megnyerte a tetszésüket a központ szépsége, a berendezés vonzó látványa, amely főleg Mata Rita Ji tervezői munkájának köszönhető.
Többen megfogalmazták, hogy hatalmas nyugalmat, békességet éreztek, mialatt bejárták a központot, és egyetértettek abban, hogy a kórházakban, a rehab intézményekben és az idősek otthonában rendkívül nagy szükség lenne a hasonló belső összhatás elérésére.
E ceremóniát követően a Mester az előadásában az új központ három fő céljáról beszélt. Az első: munkatalálkozók, meditációs tanfolyamok és visszavonulások tartása. A második: arra ösztönözni az embereket, hogy a szentélyben meditálva fedezzék fel magukban az isteni kincseket, vagy éppen az orvosi tanácsra hallgatva lassuljanak le. Majd hozzátette: olyan bölcsességhez juthatunk hozzá a meditációban, ami az interneten keresve nem érhető el. A harmadik törekvés: a közösséghez tartozás, a hasonlóan gondolkodók baráti kapcsolatainak bővítése és megerősítése.
Július 29. vasárnap – 3. nap
A Mata Rita Ji által előadott himnusz arról szólt, hogy az igazi tanítvány az Úrnak szenteli az életét. Ezt követően a Mester kiemelte: Isten kegyéből a legsivárabb föld is virágba borulhat. Ilyen az Istentől eonokkal ezelőtt elválasztódott lélek állapota.
Ha valaki ebbe a meditációs központba érkezik, ez termékeny talaj a lelke számára, amelyre nagy szüksége van a megújuláshoz. Itt ugyanis a figyelem a fizikai világ helyett végre befelé irányulhat. Ha azután megerősödik valaki lelke, Isten szeretetének az illata fog áradni belőle.
Ezután a Mester az emberi születés hatalmas kegyére emlékeztetve arra ösztönözte a hallgatóságát, hogy mindenki minél előbb járja végig az öt „E” kulcsszóval jelzett spirituális ösvényt.
Az első „Embrace”, Isten átölelése. Üres kehellyé szükséges válnunk, készen arra, hogy befogadjuk Isten ránk áradó kegyét. Ehhez Őneki szükséges adnunk a figyelmünket. Ha telítődünk Isten szeretetével, ennek édes illata fog kiáradni belőlünk minden új útkeresőre, aki majd ellátogat a központba. A második „Engage” , vagyis elkötelezzük magunkat amellett, hogy ismereteket szerzünk Istenről. Ez magába foglalja az igazi valónk, a lelkünk megismerését, továbbá a teremtés önzetlen szolgálatát is.
Ahogy egyre több tapasztalatunk lesz a lelkünk természetéről, és kitisztul a benső látásunk, fokozatosan eljutunk a spirituális út harmadik kulcsszavával jelzett állapotba: „Elevate” , vagyis felemelkedünk a bensőbe. Ennek módszere a meditáció. A benső világtérben a Fény- és Hangáradat segítségével utazunk.
Ez hozza meg az „Experience” kulcsszóval jelzett személyes benső tapasztalatszerzést az isteniségről. A végső állapot az „Ecstasy” , az örök üdvösség, öröm, boldogság szintje, amelyen a csúcspontjára ér a lelkünk hosszú utazása.
A satsangot követő közös meditáció után történetek hangzottak el Isten kegyéről. Majd bemutatták Mata Rita Ji legújabb CD-jét.
Július 30. hétfő – 4. nap
Az SOS üdvözlő részlegének munkatársai az érdeklődő satsangiakat csoportonként vezették végig a központban, hogy bemutassák az egyes részterületeket, azok működését.
Maharaj Ji egy különleges programmal zárta a hétvégét: öt alkalommal volt harminc perces meditáció, amelyek közötti időben inspiráló anekdotákat mondott vagy valamilyen spirituális témát bontott ki. A maratoni meditáció kezdetén kiemelte, hogy a meditáció a spirituális fejlődés kulcsa. Nincs semmi, ami jobban segítene rajtunk, ami szebb lenne, mint az összekapcsolódás Isten Fényével és Hangjával. A program befejezéseként a Mester minden résztvevőnek megköszönte, hogy részt vett az ünnepi eseményeken.