Sant Darshan Singh
Kiút a karma kerekéből
„Hogyan ismerhetné meg valaki az isteni Egyet és a Ram Naamot, ha az elméje az érvelő és megtévesztő trükkjeit játssza?" E kérdéssel kezdődik Bhikha Sahib lélekemelő himnusza. Ő Sant Paltu Sahib spirituális Mestere volt. Nagyon hosszú időn át áldotta meg a jelenlétével ezt a világot, és különösen Uttar Pradesh tartományt.
A vers a lélek kiáltásáról szól. Milyen a helyzetünk? A ragaszkodások és a maja hálójában vergődünk. Ahogy korosodunk, a figyelmünk egyre jobban belemerül a világi teendőinkbe. Kezdetben még csak a családunk foglal le bennünket, majd lépéseket teszünk a szociális közösségünk irányában. Idővel a tevékenységeink köre tovább bővül a városunk, a tartományunk, majd az országunk érdekében végzett feladatokkal. Így a figyelmünk mind jobban szétszóródik a világban. Minden elmúló nappal önzőbbek, és egyre inkább önérdektől irányítottakká válunk.
Ha a gazdaságtant tanulmányozzuk, kiderül: az arra a tényre alapozódik, hogy az emberi lény rendkívül önző. Ez azonban teljesen hibás megközelítés. Ugyanis az ember nem ilyen. A világ összes nagy filozófusa kétfajta gondolkodásmódot képvisel. Az egyik csoportjuk kijelenti, hogy az ember alapvetően nemes természetű. A másik szerint az ember lényegileg tele van hibákkal, bűnökkel. Az átlagemberek nagy része abban hisz, hogy az ember a gyökereinél, vagyis igazából jó. Hiszen a lelkünk Isten része, aki minden erény hordozója, így az igazi valónk ugyanezekkel a jellemzőkkel rendelkezik.
Ez az, amit az összes szent, spirituális Mester, látó, isteni lény, mennyei küldött tanít nekünk. A jelenlegi állapotunk olyan, hogy a világ mocsarában vergődünk, és a fizikai dolgokhoz kötődtünk. Minden porcikánk az illúzió foglya. Nem vagyunk képesek efölé emelkedni, sem túllátni mindazon, ami káprázat. Bhikha Sahib a lelkünk siralmas állapotát tárják elénk!
Hogyan ismerhetné valaki
az isteni Egyet és a Ram Naamot,
ha az elméje az érvelő
és megtévesztő trükkjeit játssza?