Sant Rajinder Singh
Egyszerre csak egy lépést tegyünk!
A spirituális fejlődés érdekében tökéletesíteni szükséges a meditáció gyakorlatát. Sokan tanulnak meg meditálni, de a figyelmünk teljes visszavonása csak napi szintű gyakorlással érhető el. A beavatottaknak azt tanácsolják, hogy legalább napi két és fél órát szenteljenek erre. Megszoktuk a kifelé összpontosítást, ezért nem könnyű ennek a beidegződésnek a megváltoztatása. A meditációs gyakorlat egyszerű; a figyelem átképzése a nagy kihívás.
A pontos meditáció nem azt jelenti, hogy mozdulatlanul ülünk, miközben az elménk ámokfutást rendez. Csendes elmére van szükségünk, teljesen arra koncentrálva, ami a csukott szemünk előtt megjelenik. Ez gondolatok nélküli, megingathatatlan figyelmet jelent. Ennek érdekében ismételjük a simrant, a spirituális Mestertől a beavatáskor kapott öt, Erővel feltöltött Istennevet. Ez a mentális feladat lefoglalja az elménket, így a benső csendet nem zavarják meg a felbukkanó gondolatok. A nem beavatottak Isten számukra kedves nevét választhatják. Fontos, hogy az ismétlés lassú legyen, kis szünetekkel történjen! Ily módon tehetünk szert arra a gyakorlatra, amely a kitartó fókuszáláshoz szükséges. Éberen és koncentráltan maradva pillanthatjuk meg a benső Fényt, és különféle szépséges látványokban gyönyörködhetünk. Ezek mind ott vannak bennünk, de nem láthatjuk meg őket, ha a gondolataink elvonják tőlük a figyelmünket.
A meditáció napi, rendszeres és pontos gyakorlásával egyre ügyesebbek, jártasabbak leszünk. Végül pedig a bensőbe fordulás az életünk természetes részévé válik. A meditáció ajándéka gyorsabban és hatékonyabban formálja át az életünket, ha etikusan élünk. Ha kigyomláljuk a hibáinkat, azt tapasztaljuk, hogy az elménk nyugodtabbá válik, és javul a koncentráló képességünk. A lépésről-lépésre történő fejlődést szolgálja a Sant Kirpal Singh által kidolgozott önelemzést segítő napló rendszeres vezetése. Az természetesen nem várható el, hogy az összes tökéletlenségtől egyszerre váljunk meg. Kirpal Mester azt mondta: „Róma sem egy nap alatt épült fel.” Azt tanácsolta, hogy apránként, napi rendszerességgel dolgozzunk a gyengeségeink felszámolásán. Ha azt tapasztaljuk, hogy egy erény vonatkozásában húsz hibát vétünk, ezt másnapra csökkentsük tizenkilencre, és így haladjunk tovább! Napról napra felügyelve, és a naplóban nyomon követve az összes megnyilvánulásunkat, elérhetjük, hogy idővel egy-egy erény kategóriájában nulla legyen a hibaszám.