Sant Rajinder Singh
Az oltalmazó pajzs
Az életünk során folyamatosan bombáznak bennünket a helyzeteinkből adódó szomorú, fájdalmas gondolatok. Vajon van-e olyan hely, ahol ezektől védettek vagyunk? Mialatt a napi tennivalóinkat elvégezzük, vannak időszakok, amikor bizonyos történéseket nagyon nehezen tudunk kezelni. Esetenként anyagi gondokkal szembesülünk, ami miatt nem vagyunk képesek megfelelően gondoskodni a családunkról. Ez rengeteg stresszt okoz nekünk. Máskor egy közeli hozzátartozónk, barátunk, munkatársunk betegszik meg. Az is terheket rak a vállunkra, amikor együttérző szívvel mások gondjait meghallgatva, beleéljük magunkat az ő fájdalmas helyzetükbe.
Ha minden irányból csak szomorúság, bánat árad felénk, hol találhatunk vigaszra, menedékre? Hogyan maradhatunk meg az öröm, a békesség, a szeretet állapotában úgy, hogy ezek védőpáncélján semmi se legyen képes áthatolni? Ez az élet gondjaitól, nehézségeitől, nyomorúságaitól oltalmazó pajzs mindannyiunk számára hozzáférhető.
Isten kegyéből mindannyian élvezhetjük a védelmet a világ negatív, lehúzó erőivel szemben. Ebben a születési helyétől, kulturális környezetétől, hitétől, nyelvhasználatától függetlenül mindenki részesülhet, ugyanis ehhez önmagunkban juthatunk hozzá. E cél érdekében el kell indulnunk befelé.
Jelenleg a figyelmünk a külsőségek rabja. Ezek lehetnek szórakozást nyújtó dolgok, mint például új helyek felfedezése, olyan eszközök használata, amelyek ráadásul meg is könnyítik az életünket. A lényeg mégis az, hogy a figyelmünk, a lelkünk külső kifejeződése, kiárad a világba. Könnyen lehet, hogy az, ami magával ragadja a figyelmünket, feszültséget, stresszt okoz nekünk.
Ha ehelyett a befelé fordulást, a meditációt választjuk, az békéssé, boldoggá fog tenni bennünket. Ennek a lényege ugyanis a külvilág helyett az Istenre fókuszálás, és a védelem igénybevétele, amelyet Ő mindannyiunknak képes megadni. A meditáció aktív tevékenység. A fontos azoknak az erőforrásoknak a felhasználása, amelyekkel emberként eleve rendelkezünk. Ha nem élünk ezzel a lehetőséggel, akkor a benső erőforrásainkat nem fordíthatjuk a javunkra.