Tavaszi programok - New Jersey és New York
2016-04-27
Április 27. szerda: Központ avatás
New Jersey, Perth Amboy
Sheraton Edison Raritan Center
Sant Rajinder Singh a kora reggeli órákban érkezett meg az Egyesült Államokon belüli úti programja második állomására, New Jersey államba. Ez volt a negyedik látogatása ebben a térségben. Utoljára kilenc éve járt itt.
A Spiritualitás Tudománya (SOS) új központjának az avatása Perth Amboy-ban
2014 áprilisában a helyi satsangiak – a Mester tanácsait követve – egy központot vásároltak New Jersey térségében, otthont adva a nagyobbrészt spanyol és hindi nyelvű közösségnek. Az 1976-ban épült háromszintes létesítmény eredetileg zsidó zsinagóga volt. Ideális a fekvése: vízparti, lélegzetelállító látványt nyújtva a Raritan öbölre.
A két éve várt avatásra gyönyörűen feldíszítették az épületet. Az ötszögű meditációs teremben 500-an férnek el. A festett üvegablakok sárga és narancs fénybe öltöztették a termet. A központban a könyvtáron kívül a gyerekek és a fiatal felnőttek programjaira szolgáló helyiségek, iroda, könyvraktár és egy nagy konyha is van.
Miután a Mester a feleségével együtt átvágta a szalagot, tortaszelés következett. A Mester a magával ragadó avatóbeszédét Sant Darshan Singh verssoraival vezette be:
Ha a templomok, mecsetek és zsinagógák virágai egyesülnek,
a kikelet kinyílik a kertedben, ó, Uram!
E satsang csoport összetétele jól példázza azt, hogy a Sant Mat útja hogyan egyesíti a legkülönbözőbb kultúrában, hitben élőket Isten egyetlen nagy családjába. Nagy áldás egy központ, mert rengeteg lehetőség van az együttlétekre, amelyeken arra összpontosíthatunk, ami valóban fontos az életben: az Istennel való kapcsolatunkra, annak erősítésére – emelte ki a Mester. Ha a közösség érdekében harmóniában tesszük a dolgainkat, a szinergia törvénye mindenki javára tud működni. Az angol, hindi és spanyol nyelven beszélők közössége, vagyis a New Jersey térségében virágzó sangat jól példázza, hogy a szeretetnek nincs szüksége nyelvre.
A Mester szavait követően a három nyelvcsoport koordinátora közösen nyújtott át a Mesternek egy szép fehér dísztáblát, amely az avatás emlékére készült.
Hindi nyelvű előadás
Ugyanezen a napon, az esti órákban került sor az Edison Hotelben a Mester első nyilvános programjára. Edison városában nagyon sok indiai bevándorló él, ezért ez az előadás hindi nyelven hangzott el. Bevezetésként Mata Rita Ji egy himnuszt adott elő Kabir Sahibtól, amely a Guru fontosságáról szólt, aki emberi ésszel felfoghatatlan szépségű isteni ajándékokkal vár ránk a bensőnkben.
Maharaj Ji kiemelte, hogy bár az emberi létezés egyetlen célja Isten megtalálása, az emberek túlnyomó többsége az illúziók mulandó világában keresi az örök boldogságot. A fizikai világban, a testi érzékeink segítségével kutatva sohasem fedezhetjük fel az igazságot, a valóságot. Ehhez a figyelmünket befelé szükséges koncentrálnunk. Ennek módszere a meditáció.
A Guru, a spirituális Mester segítsége nélkülözhetetlen a spirituális utazáson. A beavatáskor megnyitja az egyszemet, vagyis a spirituális kaput, és a Mestererő lesz a vezetőnk és a társunk az Atyánk otthonába visszavezető utunkon. Csak a Guru segítségével válunk képessé a maja fátylainak az eltávolítására, és a létezésünk valóságának a felismerésére. Hangolódjunk rá Isten csatornájára, hogy a legnagyobb javunkra fordíthassuk az emberi születésünket! – kérte befejezésül a Mester.
Ezután röviden angolul is összefoglalta az előadása mondanivalóját.
A közös vacsora után „Ódák a Szeretett Lényhez” címmel zenei program következett. A jelenlévők nagy örömére a Mester az egyik dal szövegét átköltve, magával ragadó énekkel örvendeztette meg a sangatot.
Április 28. csütörtök: meditációs ülés, majd nyilvános előadás
New Jersey, Edison
Edison Hotel
A Mester délután közös meditációt tartott a sangatnak. Bevezetésként Sant Kirpal Singh mondását elemezte: „Légy jó! Tégy jót! Válj eggyé!” Ha jók vagyunk, akkor alázatosan, igazságban, együttérzőn, szeretetben élünk. Ha már átitatnak bennünket ezek az erények, akkor második természetünkké válik a jó tettek végrehajtása, amellyel erős alapot teremtünk az Istennel való egységünk eléréséhez. Ekkor körülöttünk az egész légkör szeretetteljessé, békéssé válik.
A Mester a meditációt követően személyesen is találkozott a New Jersey-i és pennsylvaniai satsangiakkal.
Este az Edison Hotel zsúfolásig telt nagytermében tartotta meg a Mester a „Fedezzük fel a békét és a nyugalmat önmagunkban!” címmel a második nyilvános előadását. A Mata Rita Ji által előadott himnusz az Úr oltalmáról és arról szólt, ha megbízunk Őbenne, mindörökre békéssé válunk.
A feszültségektől teli hétköznapjaink úgy telnek, hogy küszködünk, mert valahogy kezelnünk kell a vég nélküli kihívásokat, nehézségeket. Nem vagyunk képesek túljutni az érzelmi hullámzásokon sem. Sokan annyira keservesnek érzik a helyzetüket, hogy nem hisznek a soha el nem múló boldogság, békesség létezésében.
A bevezetőben elhangzott himnusz szerint ezt csak úgy érhetjük el, ha szeretet fejlődik ki bennünk Isten iránt. A boldogságnak ez a forrása bennünk van. Ha rátalálunk, ha belemerülünk, akkor olyan szilárdságra, állandóságra lelünk önmagunkban, amit többé semmiféle erő nem képes megrendíteni. Ha felismerjük Isten jelenlétét az életünkben, akkor bizalommal telten haladunk át az életen. Tudjuk, hogy nincs ok az aggodalomra, hiszen Isten mindig az oltalmában tart bennünket.
Az előadást beavatás követte, majd a Mester és a tanítványok karavánja továbbutazott New Yorkba.
Április 29. péntek: nyilvános előadás
New York, Amityville
SOS Meditációs Központ
A Mestert és a feleségét hatalmas szeretettel fogadták a központban. A 2004-es avatás óta ez a hely lett a Mester New York-i missziójának az epicentruma, amelyet Ő gyakran felkeres. A satsangiak hetek óta készülődtek a Mester fogadására, és a 40. házassági évfordulójának a megünneplésére. A központ körüli területen szép kiállítást rendeztek a Sant Mat útjáról. A könyves pavilonon kívül ott volt a nagy langár is, és hatalmas fedett sátort emeltek a szabadtéri együttlétekre.
Az első előadás itt is hindi nyelven hangzott el. Maharaj Ji rámutatott: amióta elszigetelődtünk a Forrásunktól, és belekerült a lelkünk a szüntelen újraszületések kerekébe, nem voltunk képesek megtalálni az utat, vissza az igazi Otthonunkba. Az emberi formába beleszületve megpróbáljuk megfejteni a létezésünk misztériumát, és elkezdjük keresni Istent – a külső világban. Ez a kutatás azonban csak akkor fog gyümölcsöt teremni, ha kiszabadul a lelkünk az elménk kelepcéjéből, és nekivág a benső régiókon átvezető utazásnak. Ahogy a lótusz virága a sáros víz felszínén lebeg, amelyből megszületett, és makulátlanul tisztán fürdik a Nap fényében, a lelkünk is az illuziók fizikai világa fölé szárnyalhat, ahol körülöleli Isten Fénye és szeretete.
Az utazás megkezdéséhez az szükséges, hogy az élő Mester kegyéből a beavatással megnyíljon a bensőbe vezető kapu, vagyis az egyszem vagy harmadik szem. A Guru az Úrtól kapta a megbizatást arra, hogy a vágyódó lelkeket visszavezesse Őhozzá. A Mester nemcsak megnyitja a spirituális szemünket, hanem megtanítja a bensőbe fordulás módszerét is, és a vezetőnk lesz a fizikai világnál sokkal bonyolultabb benső utunkon. Megáld bennünket a Naam ajándékával, az isteni életáradattal, a Mennyei Muzsikával való kapcsolattal, amely ott zeng az egész teremtésben. Az elménket, mint az ezerfejű hidrát magával ragadja a benső dallamok szépsége. Ha a testünk és az elménk csendben van, a Guru felkészíti a lelkünket a szent utazásra, vissza az Otthonába. Az előadás végén a Mester elmagyarázta a jyoti meditáció módszerét, és meditációba helyezte a hallgatóságát.
Ezután „Az igazi kincsek keresése” címmel egy hindi nyelvű DVD-t mutattak be, amelyen a Mester egyik 2012-es előadása jelent meg. A South Asian Times, az indiai diaszpóra egyik vezető amerikai heti újságja egy teljes, színes képes kiadást szentelt a Mester látogatásának angol, hindi, pandzsábi, szindi és gudzsaráti nyelven. Ez a kiadvány az első ilyen jellegű nagy siker volt az újság nyolcéves történetében. A programon részt vett Dr. Kamlesh Mehta, ennek az újságnak az alapítója és vezetője.
Áprils 30. szombat: satsangi programok
New York, Amityville
SOS Meditaciós Központ
A Mester a délután folyamán prashadosztás keretében személyesen is találkozott a satsangi közösség tagjaival. Az együttlét bevezetéseként arról beszélt, hogy mi az igazán fontos az életünkben. Ha el szeretnénk érni Istent, akkor Őneki szükséges adnunk a figyelmünket. Minél előbb tapasztaljuk meg a bensőnkben mindazt, ami szavakkal leírhatatlan, annál boldogabban telnek a napjaink, és annál több időnk marad arra, hogy megtegyük a célba vezető utazásunkat.
A New York-i sangat felejt-hetetlen ünnepi programmal lepte meg a Mestert és Mata Rita Jit a 40. házassági évfordulójuk alkalmából. A nagy udvari pavilon palota-formát öltött. Egy csoport dobos (dholaks) az indiai ünnepi programokon szokásos különleges, pergő dobjátékkal fogadta. A háromemeletes torta megvágása után virággal és üdvözlő kártyákkal ajándékozták meg az ünnepelteket. A kultúrális program egy videóval kezdődött, egy különleges összefoglalással az elmúlt szépséges, közös negyven évről. Ezután a fiatalok vették át az irányítást, és magával ragadó zenei műsorral örvendeztették meg az ünnep résztvevőit. A vacsorát követően, az éjszakai órákban került sor a nagyon várt szufi quawwalis zenei programra. A szólóénekest erre az alkalomra hívták meg Indiából. A szeretet ódái, amelyek többsége sok száz évvel ezelőtt született a misztikus út paradoxonairól szóltak, így arról, hogy a léleknek a szeretet rabszolgájává szükséges válnia, hogy megszabadulhasson a világtól. A szeretet az Isteni Szerelmünk szívéből árad ki ránk, és a mi szeretetünk ennek a visszatükröződése.
Május 1. vasárnap
New York, Amityville
SOS Meditációs Központ
A Mester amerikai körútjának az utolsó előadása „Utazás meditációval a benső világokba” címmel hangzott el. A Mata Rita Ji által előadott dal könyörgés volt Isten áldásaiért.
A nagyon sok új érdeklődőhöz szólva a Mester elmagyarázta a teremtés történetét, a különféle szinteket, amelyek a fizikai univerzummal egyidejűleg léteznek. A mi világunk sok tükröződésnyire van a valóságtól. Isten, a szeretet Óceánja, és az egész teremtett mindenség bennünk van. Isten megtapasztalása érdekében a lelkünk és Ő közé hidat szükséges építenünk. Ez a meditáció. A Mesterünk a fáradhatatlan „hídépítőnk.” A brooklyni híd küzdelmes megépítéséhez hasonlóan, nekünk is nap mint nap őszinte, odaadó, állhatatos erőfeszítéseket kell tennünk, hogy felépüljön a híd, amelyen átkelhetünk a létezésünk túlsó partjára. Ha ennek érdekében szenvedélyes lelkesedéssel, szeretettel fáradozunk, akkor teljes bizonyossággal elérjük Istent.
Ez a program is beavatással zárult. Majd a Mester találkozott a fiatal felnőttekkel.
Május 2. hétfő
New York, ENSZ Központ
Május 2-án, a kora délutáni órákban Sant Rajinder Singh különleges előadást tartott az ENSZ New York-i székházának hatalmas konferencia termében. A meghívás az ENSZ Staff Recreation Council (UNSRC) SaluS Wellbeing Network szervezetétől származott, amely az ENSZ 56 klubját fogja össze. Ezek közös célja rendkívül változatos: egészségmegőrző programok szervezése az ENSZ személyzete, a különféle szekciókban munkát végző küldöttek, és a meghatalmazott NGO tagok (a civil szervezetek delegátusai) részére.
1995 és 2001 után ez volt Maharaj Ji harmadik meghívása az ENSZ-be, hogy a mostani békétlen időkben ezen a fórumon keresztül juthasson el a világba az Ő szeretetről, békéről és egységről szóló üzenete.
Az elődása a „Meditáció gyógyír a léleknek” címmel hangzott el. A SaluS Network képviseletében Susana Bastarrica köszöntötte. A bevezetőt Vijay Nambiar úr tartotta, aki az ENSZ általános titkárságának myanmari (délkelet-ázsiai) tanácsadója.
Mata Rita Ji egy gyönyörű himnuszt adott elő, amely így hangzott:
Van, aki Ram Ram, más Khuda,
Gusain vagy Allah néven szolgálja Őt.
Ő az okok Oka, a bőkezű Úr.
Ránk árad a kegye és az irgalma.
Vannak, akik szent kegyhelyeken vesznek fürdőt,
vagy Mekkába tesznek zarándoklatot.
Vannak, akik odaadó vallásgyakorlattal,
mások imára hajtott fejjel fejezik ki a hódolatukat.
Egyesek a Védákat, mások a Koránt olvassák.
Van, aki kék, más fehér köntöst visel.
Az egyik muszlimnak,
a másik hindunak mondja magát.
Egyesek a Paradicsom,
mások a menny után vágyódnak.
Nanak azt mondja:
aki megérti a Hukamot,
vagyis az isteni akaratot,
az ismeri meg az Úr és a Mester titkát.
A Mester rendkívül fontos feladatnak tekintette, hogy a jelenkori feszültségek, viszályok fölé emelkedve forduljunk a spiritualitás felé. A lelkünk a Forrásától eonok óta elszakadva senyved, és először ezt a részünket kell táplálékhoz juttatnunk, hogy a testünk és az elménk jóllétéről gondoskodni tudjunk. A táplálékhoz, Isten szeretetéhez a lelkünk a meditációban jut hozzá, ami gyógyír számára – mutatott rá a Mester.
Ha a szeretetben horgonyt vetünk, akkor megszabadulunk a feszültségektől, és békés, nyugodt, stabil lesz az életünk. A meditáció segítségével nemcsak a mi életünk helyeződik szilárd alapra, válik kiegyensúlyozottá, hanem a körülöttünk élők benső megerősödéséhez is hozzájárulunk. A külső békéhez egyetlen út vezet: az egyedül a benső egység és szeretet átélésével érhető el. Az egymástól elválasztó falak helyett építsünk szeretet-hidakat egymás közé, hogy elérhessük a békét a világban! – kérte a hallgatóságát a Mester.
A közös meditáció után a helyszínen feltett kérdésekre válaszolt. Rendkívül nagy hatással volt a hallgatóságra az előadása és a válaszai világos egyszerűsége.
Később a Mestert végigvezették az ENSZ Központ különféle épületeiben.
Találkozó a sangattal
SOS Amitywille Központ
Este a Mester visszatért a központba, és újta találkozott a sangattal. Megköszönte a szevadárok áldozatos munkáját, nagyra értékelte a szeretetteljes együttműködést, akik ezzel nagyon sikeressé tették az egész körutat.