Spirituális programok 2013.09.01 - 10.01.
2013-09-01
Szeptember 1.
Hírek Chicago térségéből
Sant Rajinder Singh az Indiába elutazást megelőző utolsó satsangon a határtalan és feltétel nélküli szeretetről beszélt. Arra van szükségünk, hogy megtapasztaljuk Isten szeretetét, hogy táplálhassuk a lelkünket, mert csak ez a közvetlen tapasztalat erősítheti meg a lelkünket. Ezt soha nem leszünk képesek mentális szinten megérteni, mert Isten határtalan, amit a korlátozott intellektus képtelen felfogni.
Szeptember 11-13.
Hírek Svájcból és Indiából
Sant Rajinder Singh Chicagóból Delhibe utazott, hogy elnököljön a Misztika Világkon-ferenciáján. Közben megállt Zürichben, hogy találkozzon az európai sangattal a Moevenpick Hotelben. A spirituális út titkairól beszélt: ez a szeretet ösvénye, mivel a szeretet a lélek lényegi jellemzője. Mivel a tökéletes szeretet Óceánjának egy cseppje, ezért ide csak a szeretet által juthatunk vissza. Isten Fényére és Hangjára meditálva fürödhetünk az Úr szeretetében.
A Mester szeptember 12-én, csütörtökön éjfélkor érkezett meg Delhibe. A repülőtérről egyenesen a Kirpal Baghba ment, ahol hatalmas tömeg várakozott a megérkezésére. Azt mondta, hogy a szeptember különlegesen örömteli, mert a spirituális Mesterek születésnapját is ilyenkor ünnepeljük meg. Majd a sikeres chicagói Vega Fesztivál kapcsán arról beszélt, hogy a spiritualitás napjainkban sokkal több embert ér el, mint bármikor korábban, és szerte a világon egyre többen ismerik fel a vegetáriánus életvitelnek nemcsak a fizikai, hanem a spirituális jótéteményeit is.
Majd kiemelte, hogy a spirituális út lényegében a szeretet ösvénye. A bensőben csak úgy tudunk fejlődni, ha szeretet fejlődik ki bennünk Isten és az embertársaink iránt. Az Úr szeretetét az Isteni Fényre és a Hangra történő meditációban tudjuk megtapasztalni. Ha átéljük Isten jelenlétét a bensőnkben, akkor felismerjük, hogy az embertársainkat is ugyanez az erő élteti, így automatikusan szeretet lesz bennünk nemcsak ő irántuk, mert felfedezzük az egyetemes kapcsolatunkat az összes élő formával.
A Misztika 21. Világkonferenciájának a megnyitója és spirituális mushaira
Delhi, Kirpal Bagh
A Misztika 21. Világkonferenciája (szeptember 13-20.) spirituális mushaira programmal, vagyis urdu nyelvű költői szimpóziummal kezdődött, amelyre India különböző részeiből érkeztek az urdu költők. Ezen a nagyon népszerű rendezvényen, amelyen Sant Rajinder Singh elnökölt, a költők a verseikkel Sant Darshan Singh előtt fejezik ki a tiszteletüket, aki szeptember 14-én született.
Sant Rajinder Singh a megnyitó beszédében elmagyarázta, hogy miért kezdődik ez a konferencia egy Mushaira programmal. Az Isten ajándéka, ha egy költő néhány szóba képes belefoglalni kötetnyi könyvek lényegi mondanivalóját. Sant Darshan Singh költeményei a spiritualitás különféle oldalait világítják meg, és amikor az Ő verseinek jobb megértésére törekszünk, minden alkalommal egyre több kincsre, mélységes értelemre lelünk bennük.
Ennek az életünknek az a célja, hogy felismerjük az igazi valónkat, és rátaláljunk Istenre, a lelkünk azonban beleveszett az élet végnélküli tevékenységeibe. Keményen dolgozunk, hogy örömöt, boldogságot leljünk a világi dolgainkban, ám csak akkor fordulunk a nagy szentek és misztikusok időtlen tanításához, amikor felismerjük, hogy a külső világban nem létezik örökké tartó boldogság. Az ő írásaik az isteniség személyes megtapasztalásáról szólnak, amelyeket a benső csendben ülve éltek át. E benső élmények alkotják a vallások, a hitek ezoterikus magját, megerősítve, hogy minden, amire szükségünk van az önfelismeréshez és Isten megtalálásához, bennünk van.
Szeptember 14-18.
A világkonferencia második napján, szeptember 14-én emlékeztek meg a Kirpal Baghban Sant Darshan Singh születése 92. évfordulójáról. Mintegy 25 ezren töltötték meg a Kirpal Baghot. Mata Rita Ji és a külföldről érkezett tanítványok csoportja egy himnuszt adott elő a szentírásokból, amely az Isteni Pohárnok tavernájában mámorban ülő tanítvány állapotáról szól, aki kész mindent feláldozni az isteni szeretet oltárán.
Sant Rajinder Singh az ünnepi beszédében kiemelte, hogy Sant Darshan Singh a szeretet ösvényének élő példája volt. Azt kívánta, hogy a meditáció segítségével ismerjük fel az egységünket a lelkünk szintjén. Ha a szívünkkel olvassuk az Ő költeményeit, akkor felismerjük, mennyire szerette az embertársait és Istent. A költészet volt az élete, és az élete csodálatos költemény volt.
Ezt követően vallási és polgári vezetők szóltak hozzá a „Darshan Singh – a szeretet apostola” szemináriumi témához. Tiszteletüket fejezték ki a kegyes Mester előtt, és kihangsúlyozták: egyetlen módon szabadulhatunk ki a fizikai világ, a maja hálójából: ha a spirituális ösvényen járunk.
A konferencia következő napjának témája: „A meditáció – a boldogság elérésének az eszköze.” A Mester arról beszélt, hogy az emberiség a külső világban keresi az örök boldogságot, abban reménykedve, hogy az ideiglenesben megtalálja a maradandót. A soha el nem múló boldogság csak akkor érhető el, ha az Úrhoz kötjük magunkat.
Az időn túli, örökké megmaradó öröm, békesség és üdvösség a meditációban tapasztalható meg. Ha összekapcsolódunk az Isteni Fény- és Hangáradattal, az megnyugtatja és felemeli a lelkünket, és az isteni extázis velünk marad akkor is, amikor visszatérünk a meditációból.
Befejezésül a Mester elmagyarázta, hogy a meditáció nem valami passzív tevékenység, hanem mélységesen aktív technika, amelynek segítségével megtapasztalhatjuk önmagunkban Isten jelenlétét és szeretetét. Ez a benső tapasztalat oly intenzív boldogsággal tölt be bennünket, amely meghalad minden kihívást, amelyekkel a külső világban szembekerülhetünk.
Szeptember 17-én, kedden Sant Rajinder Singh elnökölt a hindi nyelvű költői szimpóziumon (Kavi Sammelan). Janab Afzal Manglori, egy neves urdu és hindi költő volt a program kommentátora. Miután a költők bemutatták a verseiket, Sant Rajinder Singh arról beszélt, hogy Istent a külső világban keressük, pedig Ő bennünk él, és ezt a spirituális Mester segítségével és vezetésével megtapasztalhatjuk.
Szeptember 18-án, szerdán este kulturális program, szufi kalams volt. Az elhangzott dalokat kifejezetten erre az alkalomra alkották meg. Ez az esemény szerves része volt a Misztika Világkonferencia programnak.
A hatalmas létszámú hallgatósághoz szólva a spirituális Mester kiemelte: a szeretettel és odaadással teli muzsika a lelkünk legmélyén érint meg bennünket. Minden egyes dal a szeretet más és más oldalát tárta fel előttünk, amelynek mámorában teljesen megfeledkezünk a külső környezetünkről. A maja elbűvölő világa egyébként nagyon könnyen magával ragadja a figyelmünket, és fogva tartja azt. Ahogy a külső zene betölti a környezetünket, a benső muzsika, az isteni hangok az egész teremtésben ott zengnek. A külvilágban hallható szép dallamok egy rövid időre magukkal ragadnak bennünket, a benső Muzsika viszont hazarepíti a lelket Istenhez.
Szeptember 19-20.
Ameddig a szem ellátott, a Darshan Dham területét emberek töltötték be, hogy élvezzék a spirituális qawwalist, amely Sant Rajinder Singh születésnapja megünneplésének hagyományos része. Ennek során Istent magasztaló, az odaadásról szóló énekek és sok punjabi népdal hangzik el. A spirituális Mester azt mondta, hogy ha megtapasztaljuk a benső Muzsikát, akkor mindig mámoros állapotban leszünk.
A Misztika 21. Világkonferenciájának záróülése
A Misztika 21. Világkonferenciájának záróülése szent himnuszok előadásával kezdődött, majd a meghívott előadók a békéről szóló üzenetüket osztották meg a hallgatósággal, valamint nagyra értékelték a Mester fáradhatatlan erőfeszítéseit, amelyeket a világbéke és az emberi egység megteremtése érdekében tesz. A konferencia nyilatkozata a meditáció és az etikus élet különleges fontosságát emelte ki, hogy kezelni tudjuk a rengeteg stresszt és feszültséget, amely a napi élet velejárója.
Sant Rajinder Singh ezután arról beszélt, hogy különbség van a külső oktatás és a szentek által tanított ezoterikus tanítások között. Az elménk és az érzékeink szintjén élve nem ismerhetjük meg a benső tudást, amelyről minden vallás és hit beszél. Az ezoterikus tudást személyes benső tapasztalattal szerezhetjük meg, ám bennünket arra készítenek fel a tanulmányaink során, hogy a dolgok „megértése” mentális szinten történjen meg, ezért a legtöbben anélkül élik végig az életüket, hogy megszereznék a benső tudást is. Ezt nem nehéz elsajátítani, de kitartó igyekezetet kíván tőlünk. Ha átéljük az isteniség szeretetét és szépségét a bensőnkben, akkor békében, nyugalomban, szeretetben fogunk élni, és mindenben felismerjük az egységet.
Szeptember 21-én beavatás volt a Kirpal Baghban. Ez ezen a héten már a második ilyen alkalom volt, mivel szeptember 16-án is sok ezren részesültek a Naam isteni ajándékában.
Szeptember 22-27.
A Misztika 21. Világkonferenciáját követően Sant Rajinder Singh a megszokott spirituális programokkal folytatta a munkáját.
Szeptember 22-én, vasárnap hatalmas tömeg jött össze a satsangra. Azokkal az ezoterikus kérdésekkel foglalkozott, amelyek valamikor az életünk során felmerülnek bennünk: kik vagyunk, miért vagyunk itt, ki teremtette a mindenséget, kinek az akarata szerint működik minden? A filozófiai iskolák tanítása és a szentírások tanulmányozása csak világi ismereteket adhat, és a vallásunk külső rítusainak, rituáléinak követése nem juttat bennünket a spirituális mélységekbe.
Hol találunk rá a létezésünkről az igazságra? Az igazság egyszerű és örök. Az volt a teremtés kezdetén, és az marad mindörökre. Isten szeretet, a lelkünk egylényegű Ővele, ezért szintén szeretet, és az út vissza Istenhez szintén a szereteten át vezet. Ám csak emberi formában ismerhetjük fel az igazságot, és érhetjük el az egységet Istennel. Kedden este hagyományosan spirituális kérdés-felelet van a Kirpal Baghban. A spiritualitással kapcsolatos kérdésekre a Mester azt válaszolta, hogy ez az út nagyon egyszerű. Isten és a lelkünk is benne lakozik az emberi testünkben, és az életünk célja az, hogy e kettőből egy legyen. A nehézséget az elménk okozza, amely magával ragadja a figyelmünket. Az elme szüntelen aktivitása úgy szüntethető meg, ha Isten emlékezetében élünk. Így gyorsabban tudunk a célunk felé haladni.
Szeptember 23-án, a hétfői együttléten darshan volt. A sangat ez alkalommal az indiai régiók szerint ült. Sokak számára ekkor jött el a búcsúzás és a hazautazás ideje. A Mester ezután megköszönte a szevadárok munkáját, akik a konferencia ideje alatt hatalmas munkát végeztek. A Mester kiemelte, hogy az önzetlen szolgálat spirituális jutalmai megegyeznek a meditációéval.
A keddi kérdés-felelet programon a Mester elmagyarázta, hogy a spirituális út és a tanítás nagyon egyszerű: A lélek és Isten is az emberi testben lakozik, és az emberi lét célja a kettő egyesülése. A nehézséget az elménk okozza, amely állandóan, a legkülönfélébb módokon magával ragadja a figyelmünket. A megoldás: a meditáción kívül is mondjuk a simrant, vagyis akkor, amikor nem végzünk szellemi tevékenységet. Majd a Mester annak fontosságáról beszélt, hogy építsük bele a megbocsátás erényét a napi életünkbe. Bocsássunk meg, ha úgy érezzük, hogy valaki megbántott bennünket, mert csak így őrizhetjük meg az elménk békéjét, ami nélkülözhetetlen a gyümölcsöző meditációhoz. Szerdán darshan program volt.
Szeptember 26-án, csütörtökön a Mester Sant Kirpal Singh lakhelyén, a Sawan Ashramban tartott egy csodálatos satsangot. Az ashram ünnepi fényben ragyogott. Hatalmas tömeg gyűlt össze erre az ünnepi alkalomra. A Mester először bejárta Kirpal Mester otthonát, utána a satsangon számos történetet idézett Kirpal Mester életéből.
Sant Kirpal Singh, a nagyapja, egészen fiatal korától kezdve kereste az igazságot, és ez vezette el végül Hazur Baba Sawan Singh lábához. Ő volt a Vallások Világközösségének az alapítója, és 1974-ben megszervezte az első Emberi Egység Konferenciát is, amelyen az embereket már nemcsak vallási szinten hozta össze. A különféle emberi közösségek, szervezetek képviselői kaptak rá meghívást az egész világból. Azóta összesen 24 Nemzetközi Emberi Egység Konferencia jött létre szerte a földön – Sant Darshan Singh és Sant Rajinder Singh irányításával.
Pénteken a közös meditációt megelőző esti beszélgetésen arról beszélt Sant Rajinder Singh, hogy hajlamosak vagyunk elhinni: a rítusok, rituálék, az önsanyargatás és a vezeklés elegendő ahhoz, hogy szentéletűvé váljunk. Az Úr szemében azonban nem a fizikai fogadalmaink, hanem a benső tisztaság számít. Legyünk igazak a másokkal való viselkedésünkben és ilyenek legyünk önmagunkhoz is. Legyünk jók kívül-belül egyaránt! Legyünk őszinték és egyenesek a kapcsolatainkban! Építsük bele az etikai értékeket az életünkbe, ha spirituálisan fejlődni akarunk, és el kívánjuk érni az egységet Istennel!
Szeptember 29-én, vasárnap, a Kirpal Bagh zsúfolásig megtelt a satsangra. Sant Rajinder Singh a szüntelen vágyódásunkról szólt, arról az igyekezetünkről, hogy a földi életben rá szeretnénk lelni az örök boldogságra és állandóságra. Ám hiába keressük a változatlanságot a mulandó külső világban. Ez azért nagy kihívás az ember számára, mert nem adja fel az állandóság keresését a szüntelen változások közepette. Fizikai betegségek, beteljesületlen elvárások, a napi élet forgandósága miatt állandóan feszültségben, stresszben élünk. Egy kis pihenőidőhöz jutunk a múló örömökben, mielőtt ismét belesüllyedünk a feszültségek ingoványába.
A szenteknek és misztikusoknak sikerült elérniük a béke és a kiegyensúlyozottság állapotát, ezért az ő életük példát kínál arra, hogyan formáljuk át mi is az életünket. Azt kérik, hogy a figyelmünket fordítsuk a múló világból a bensőnkbe, ahol összekapcsolódhatunk az Isteni Fény- és Hangáradattal – amely a tökéletes béke és az üdvösség forrása. Arra tanítanak bennünket, hogy éljünk a világi dolgoktól kötetlenül, függetlenül, tegyünk eleget a kötelességeinknek a családunk és a társadalmunk iránt, de összpontosítsunk az élet legmagasztosabb céljára, és találjuk meg az utat vissza, az igazi Otthonunkba!
Szeptember 30. „Tanítsd a békét! Érd el a békét!”
Új-Delhi, Talkatora Auditórium, Darshan Oktatási Alapítvány
A Talkatora Auditórium teljesen megtelt a Darshan Oktatási Alapítvány programjára. A bevezető szeminárium címe: „Tanítsd a békét! Érd el a békét!” Az üdvözlő beszédben az Alapítvány munkáját mutatták be, amely a célként a holisztikus szemléletű oktatásra koncentrál, amelyben nemcsak világi tudáshoz juttatják a gyerekeket, hanem kiemelt hangsúly helyeződik az etikai értékek elsajátítására, a teljes élet tiszteletére és a meditációra is.
Sant Rajinder Singh a Darshan Oktatási Alapítvány alapító-elnöke a beszédében kiemelte: Indiában történelmi hagyománya van annak, hogy a gyermekeket az iskolai tanulmányaik során spirituális és etikai nevelésben is részesítik. A Darshan Akadémia folytatja ezt a tradíciót. A tanulók meditálnak, és vegetáriánus életmódra, konfliktuskezelésre, az etikai értékek szerinti életre nevelik őket.
A szemináriumot a tanulók által bemutatott zenés játék követte „Ugrás az időben” címmel. A történet, amit bemutattak, a modern idők kihívásairól szólt, és arról, hogy lehet beleültetni a nagy szentek tanítását a modern életbe. Bravúros, látványos és művészi színvonalú műsort mutattak be.
Október 1-én, kedden a Mester az emberi születés különleges fontosságáról beszélt, hiszen ez a mi egyetlen esélyünk a hazatérésre. Dolgozzuk le a karmikus örökségünket, váljunk szabaddá, érjük el az önfelismerést, egyesüljünk Istennel!