Spirituális programok 2013.03.31-től 2013.05.24-ig
2013-03-31
2013. március 31.
Westin Hotel, Lombard
Miután Sant Rajinder Singh Indiából megérkezett Chicagóba, az első satsangot, amely éppen húsvét vasárnapra esett, a Westin Hotel Lombardban tartotta. A Mester a bevezetőjében arról beszélt, hogy nagyon sokféle vallási ünnep, fesztivál esik az évnek erre az időszakára, amelyek közös spirituális jelentősége az, hogy az Úr szeretetére és Fényére emlékeztetnek.
Majd az isteni szeretet témáját bontotta ki, kiemelve, hogy ez a spirituális út alapja. Egy kő, amely mélyen beleágyazódik a tengerfenékbe, egy folyó medrébe, ellenáll a rendkívüli időjárási körülményeknek, tomboló viharoknak is. Ehhez hasonlóan nyugodtan, békésen tudjuk fogadni az életünk összes kihívását, ha biztonságos menedékre lelünk az isteni szeretet Óceánjában. Ezt a szeretetet akkor tudjuk megtapasztalni, amikor a meditációban belemerülünk az Isteni Fény- és Hangáradatba.
Elsőrendű fontosságú, hogy keressük egy megvilágosodott lény, a tökéletes Mester társaságát, aki arra tanít bennünket, hogy összpontosítsuk a figyelmünket Istenre. Elmagyarázza, hogyan gyomláljuk ki a hibáinkat, miként építsük bele az etikai értékeket az életünkbe, hogy nekivághassunk az igazi Otthonunk felé vezető spirituális utazásnak.
Április 7.
Marriott Hotel, Illinois
Ezen a vasárnapi satsangon Sant Rajinder Singh részletesen elemezte a spirituális út alaptételeit. Különleges hangsúlyt helyezett annak fontosságára: Tanuljuk meg az Úrral való kommunikációt a meditációban! Csak így érhetjük el a lelkünk egyesülését Ővele. A spirituális Mester segít bennünket, hogy sikerüljön ezt a célt megvalósítanunk.
Történetek és versek segítségével tette szemléletessé, hogyan vezeti haza a Mester a tanítvány-lelket. Határtalan szeretettel és együttérzéssel vesz bennünket a kezébe, segít a lelkünk megtisztulásában, és abban, hogy egyre kevesebb legyen a karma terhünk. Ha el akarunk mélyedni a spiritualitásban, szükségünk van egy szakavatott spirituális Mesterre, akinek a segítségével elérhetjük a tökéletességet. Sant Kirpal Singh gyakran mondta: „Minden szentnek van múltja, és minden bűnösnek jövője.”
Tehát tekintet nélkül arra, hogy eddig hogyan éltünk, mit tettünk, a szentek abban hisznek, hogy mindannyian rátalálhatunk Istenre. Ennek előfeltételeit az életünk során bármikor a gyakorlatba ültethetjük. Hiszen nem 100%-ig tisztán születtünk meg ebbe a világba, nem tudunk hibák, etikai vétségek nélkül áthaladni az életen. Emberi lényként nem vagyunk mindig becsületesek, igazmondók. Mindez nem lehet leküzdhetetlen akadály előttünk.
A spirituális Mester számára mind fontosak vagyunk. Mindannyiunk közös szükséglete a célba jutás. Ehhez ilyen vagy olyan formában segítséget kell kapnunk, akárhogy töltöttük eddig az életünket. Nem vagyunk tökéletesek. Ha azok lennénk, nem lennénk itt. Az életünk során mind hibákat vétünk. Ezek a velejárói annak, ahogy az életünk dolgait kezeljük.
Azért van szükségünk a szentek segítségére és vezetésére, hogy tökéletessé formálódhassunk, és így célba érhessünk. Amit ők adnak, azt nagyon nehéz megértenünk a külső világban. Kabir Sahib nagyon sokat írt a spirituális útról és a Mester irányító munkájáról. Az egyik versében így szól erről:
E világon senki sem hasonlítható a spirituális Mesterhez.
Amit a Guru ad nekünk, az nem látható a fizikai szemünkkel.
A spirituális felemelkedésnek semmi köze ahhoz, hogy mi jellemzi a helyzetünket a világban – iskolázottak vagyunk vagy nem, gazdagok vagyunk vagy nem, van valamilyen rangunk, pozíciónk vagy nincs –, sem ahhoz, hogy mi történik velünk az életünk során. A spirituális utazásunk sikeressége az Isten iránti fogékonyságunkon, az Őbelé vetett bizalmunkon múlik. Ez utazás a Fényben és a szeretetben.
Április 14.
Doubletree Oakbrook Hotel, Illinois
Ezen a vasárnapi satsangon Sant Rajinder Singh arról beszélt, hogyan ébresztenek rá bennünket a szentek ennek az emberi születésnek a fontosságára, és miként segítenek abban, hogy a legjobb módon a javunkra tudjuk fordítani ezt a különleges lehetőségünket.
A nagy Mesterek arra ösztönöznek bennünket, hogy törjük keresztül magunkat a maja, az illúzió sűrű tömegén, amelyben élünk, hogy elérhessük a célt. Útközben elkerülhetetlenül eltérítő tényezőkbe, nehézségekbe, akadályokba fogunk ütközni. Ám ez nem jelenti azt, hogy nem tudunk ezeken áthatolni, hogy nem vagyunk képesek túljutni ezeken. Ám legelőször azt kell megértenünk, hogy akadályokról, figyelemelterelő dolgokról van szó. Ha ez nem történik meg, akkor ezek foglyai maradunk, mert az illúzió valóságnak tűnik számunkra, és ha így vélekedünk, akkor ennek megfelelően fogunk élni – vagyis álomállapotban. Amikor álmodunk, azt hisszük, hogy az a valóság. Csak ebből felébredve ismerjük fel, hogy álomról van szó.
A Mesterek ébredésre sarkallnak bennünket, mert akkor megértjük, hogy valójában milyen forgatókönyv szerint, milyen körülmények között telik az életünk. Helyes megértéssel jó döntést tudunk hozni arról, hogy melyik a megfelelő útvonal számunkra.
Ha egy játéknak nem ismerjük a szabályait, akkor azt nem tudjuk megfelelően játszani. A szentek egyszerűen annak felismerésében segítenek, hogy ez a földi létünk egy játéktéren folyik, és elmagyarázzák, hogy mik ennek a játéknak a szabályai. Így képessé válunk annak tisztázására, hogy most hol vagyunk, hova kell eljutnunk, és miként kerülhetünk el oda. A szentek szavai először is mentális megértést nyújtanak, hogy az elme szomjúsága csillapodjon, és csatlakozni tudjon a lélekhez. Majd az a feladatunk, hogy ültessük gyakorlatba azokat a módszereket, amelyek célba segítenek bennünket.
Majd Kabir Sahib egyik versét elemezve a Mester kifejtette, hogy alapvető fontosságú a vágyaink ellenőrzés alatt tartása, és a figyelmünk megőrzése a helyes irányban, Istenen. Ahogy egyetlen magból egy hatalmas fa fejlődik ki, a nagyra növő vágyainkból merítenek erőt az időnk tolvajai, amelyek így az élet hálójába gabalyított állapotban tartanak bennünket.
A lényeg az, hogy kövessük az útvonalat, amelyet a Mesterek mutatnak nekünk, mert így meg tudjuk tapasztalni önmagunkban Isten szeretetét. Ha ez megtörténik, akkor egyre csak fokozódni fog bennünk a sóvárgás, hogy egyesüljünk Ővele. Ez válik az életünk középpontjává, és így annak összes többi területe ehhez a célunkhoz fog igazodni.
Április 28.
Wyndham Lisle Hotel, Lisle, Illinois
Sant Rajinder Singh ezen a satsangon arról beszélt, hogy mindannyian az örök boldogságot keressük. A szentek példája azt bizonyítja, hogy ez a cél valóra váltható. Ha el szeretnénk érni ezt az állapotot, ennek érdekében rá kell kapcsolódnunk az örök boldogság forrására a bensőnkben – meg kell találnunk a kapcsolatot az Úrral. Ezután Sant Namdev verssorait idézte:
Az Úr mindenütt jelenvaló és mindentudó.
Bármerre nézek, az Urat látom.
A maja illuzórikus képe szokatlan és vonzó.
Csak az igaz ember ismeri fel az igazságot.
A spirituális Mester kiemelte, hogy ha valóban megértjük e szavak mélységes értelmét, akkor felismerjük az Úr jelenlétét az életünkben, és azt, hogy az Ő keze vezet bennünket. Ahogy egy író tökéletesen ismeri a könyve összes szereplőjét és a legapróbb részletekig ő maga dolgozza ki az összes eseményt, hasonlóképp Isten tökéletesen tudatában van az egész teremtésének.
Ha megtanuljuk, hogy a meditáció segítségével miként kommunikáljunk az Úrral, akkor az Ő Fényét fogjuk meglátni körülöttünk minden lélekben, sőt még a fűszálakban is. Ha menedékre lelünk Istenben, akkor az élet összes viharát szilárdan fogjuk kiállni, és minden időkben megmaradunk az öröm, a boldogság állapotában.
A satsangot közös meditáció követte, majd a Mester és Rita Ji házassági évfordulója alkalmából tortavágásra került sor.
Május 12.
Pipers Banquet Hall, Aurora, Illinois
E gyönyörű Anyák napi satsangon a Mester az anyák szerepéről beszélt, amelyet a gyermekeik életében betöltenek. Majd sok-sok példával szemléltette, hogy mindannyiunk nagy Szülője, Isten miként gondoskodik az összes gyermekéről, megáldva bennünket a feltételek nélküli szeretetével.
A Mester ezután arról beszélt, hogy a fizikai világ sok tükröződésnyire van a valóságtól, mégis annak tekintjük. Arra van szükségünk, hogy áthatoljunk a maja színterén, a sokféle figyelemelterelő csábításon, a vágyak tengerén, hogy megtapasztalhassuk a létezésünk valóságát. Ahogy a fodrozódó hullám nem különbözik az óceántól, a lelkünk is egylényegű Istennel. Ez a felismerés segít abban, hogy mindenkiben Őt lássuk meg.
A világ színpadán mindannyian valamilyen szerepet kaptunk. E magasabb nézőpontból tekintve az életünkre, képessé válunk arra, hogy függetlenítsük magunkat az illúzióktól, amelyek a fájdalmaink, a szenvedéseink kiváltói a fizikai világban. Így állhatatosan tudunk előrehaladni a végső célunk, az Istennel való egyesülés felé.
Május 19.
Wyndham Lisle Hotel
Ezen az utolsó tavaszi vasárnapi satsangon a Wyndham Lisle Hotel bálterme teljesen megtelt, ugyanis Sant Rajinder Singh ezt követően Indiába utazott.
A spirituális Mester Sant Namdev egy versét elemezve a szenteknek és misztikusoknak arról az egyetemes és időtlen üzenetéről szólt, hogy lelkekként egyetemesen összetartozunk, és Isten nagy családjának a tagjai vagyunk. Az emberi születéssel az egyetlen célunk az, hogy lélekként ismerjük fel magunkat.
Ha képessé válunk arra, hogy megszabaduljunk az egónktól, és túlhaladjunk a dualitás állapotán, akkor ráébredünk, hogy nem különbözünk, nem különülünk el sem az Úrtól, sem egymástól. Felfedezzük az egységet a teremtésben, és mindenben Isten jelenlétét látjuk meg. Kifejlődik bennünk annak megértése: ahogy az óceán jellemzői benne vannak a cseppben, a Nap sajátosságai a napsugárban, hasonlóképp a mikrokozmosz magába öleli a makrokozmoszt. Ha rá szeretnénk találni az Úrra, forduljunk a bensőnkbe! A spirituális utazás végcéljaként egyesül a lelkünk Istennel. Amikor a lélek-csepp belemerül a teljes tudatosság, az üdvösség Óceánjába, örökre véget ér a Forrásától való elválasztottsága.
Május 24.
Satsang és darshan, Delhi, Kirpal Bagh
Sant Rajinder Singh és a felesége, Mata Rita Ji május 24-én a kora reggeli órákban érkezett meg Delhibe. A 43 fok körüli hőség ellenére sokezres tömeg várta a Kirpal Baghban. Hatalmas taps fogadta.
A Mester az elszakítottság fájdalmáról beszélt, amelyet a tanítvány-lélek él át, amikor fizikailag nem lehet együtt a Mesterével. Ez minden egyes tanítvány számára elkerülhetetlen állapot az Isten felé vezető úton: a találkozás és az elválás kéz a kézben jár a szeretet ösvényén. Az elszakítottság állapotának is megvan a maga szépsége és jótéteménye, mert a szeretet és az édes emlékezés ott lángol az isteni szeretettel töltött szívben, és ez felgyorsítja a tanítvány spirituális fejlődését.
Ezután annak fontosságát emelte ki: Fordítsuk a legnagyobb javunkra azt az időszakot, amikor a Mester fizikai jelenlétében lehetünk! Sant Kirpal Singh gyakran kiemelte: „A látás mindenekfelett!” Ezzel összhangban napi rendszerességgel meditáljuk, és igyekezzünk ennek az időtartamát folyamatosan növelni, hogy egyre erősebb legyen az Istennel való kapcsolatunk!
Majd Sant Darshan Singh május 30-i Barsi Bhandara ünnepéről beszélt, amelyen a nagy költő-szentre emlékezünk. A kegyes Mester tiszteletére szervezett program akkor szolgálja a javunkat, ha követjük az Ő tanítását és az élete példáját.
Ezután Darshan Mester életéből vett történetekkel arra mutatott rá a Mester, hogy bármerre járt a világban e nagy költő-szent, a szeretete, gyöngéd gondoskodása és a kegye kísérte minden lépését. A satsangot közös meditáció követte, majd a Mester bejárta a Baghot, hogy a darshanjában részesítse a sangatot.
*
Sant Rajinder Singh Chicagóból Indiába utazása közben, egy villámlátogatásra megállt Zürichben, ahol találkozott az európai sangattal.
Találkozás Sant Rajinder Singhgel Zürichben
2013. Május 22.
Hosszú és izgalmaktól nem mentes utazás után 60-an vettünk részt ezen a csodálatos együttléten. A résztvevők száma összesen körülbelül 800 lehetett. Az első kihívást az jelentette, hogy három nappal az indulás előtt kaptuk ezt a mindannyiunk által oly nagyon várt hírt. A Mester a személyes találkozáskor kiemelte: mennyire örül annak, hogy ily sokunkkal találkozhatott, akik nagy távolságból érkeztünk Zürichbe.
A program több részből állt: a Mester előadása; Az isteniség szikrája német változatának a megjelenése; bemutató a chicagói új világközpont építési terveiről és a Mester minden egyes résztvevővel való személyes találkozása.
A Mester az előadása bevezetőjében arról beszélt, hogy korunkban kiemelt figyelmet kap a testünk jó állapotáról való gondoskodás: fizikai gyakorlatok, az ételek megválogatása, új egészségmegőrző módszerek folyamatos kutatása és alkalmazása.
A test fitt állapotban tartásának három fő módszere:
1. A rugalmasság megőrzése: különféle izomnyújtó- lazító gyakorlatokkal
2. Az állóképesség fokozása: aerob edzéssel (futás, úszás, biciklizés, stb.), ezek a lépések a cél felé
3. A teherbíró képesség fokozása: súlyemeléssel (egyre növekvő terheléssel)
Az előnyös, ha ebben a tevékenységünkben egy szakember tanácsait is figyelembe vesszük.
Majd Sant Kirpal Singh szavait idézte a Mester: „A lélek egészségétől függ a test és az elme egészsége.” Ezért önmagában a testi, a mentális és az érzelmi fittség gyökerek nélküli, vagyis átmeneti állapot. A spirituális fittséget kell legelőször megteremtenünk. Ennek három összetevője a következő:
1. A rugalmasság megteremtése: az etikai értékek beleültetése az életünkbe, mert ezek jelentik a spirituális fejlődés alapját
2. Az állóképesség fokozása: ennek eszköze a simran ismétlése nemcsak a Fényre való meditáció alatt, hanem végig a nap folyamán, amikor nem végzünk mentális tevékenységet. A simran ismétlésével egy-egy kis lépést teszünk a cél felé
3. A teherbíró képesség fokozása: a kétféle meditációs gyakorlat napi idejének a folyamatos emelése, amellyel egyre közelebb juthatunk Istenhez
Ebben a munkánkban a spirituális Mester a tanácsadónk, a vezetőnk.
Ezután arról beszélt a Mester , hogy a foci nagyon népszerű Európában. A focicsapatban a csatárok dolga a góllövés, a hátvédeké a saját kapu védése. Az edző pedig, aki gondosan megfigyeli az ellenfél taktikáját, játék közben is hozzáigazítja a csapatát a másik fél játékmódszereihez, cseles húzásaihoz.
Az élet „focipályáján” az elme és a lélek a két játékos és a Mester az edző. Ő készíti fel a lelket erre a játékra, és folyamatosan segíti a nagy játékos, az elme ellenében, hogy a lélek ne csak kiismerje az elme fortélyait, hanem hatékonyan tudjon védekezni ellenük. A Mestererő kívül és a bensőben egyaránt vezet és oltalmaz bennünket. A végső célt mindannyian el tudjuk érni. Sant Kirpal Singh azt mondta: „Amit egy ember meg tud tenni, arra egy másik is képes.” Odaadó, elkötelezett spirituális életet folytatva még ebben az életben egyesülhet a lelkünk Istennel.
Az előadás után a Mester bejelentette, hogy június 12-én, amikor Indiából visszatér Chicagóba, meg fog állni egy villámlátogatásra Münchenben. Egyelőre úgy tűnik, hogy este 22 óra körül jöhet létre a találkozás, így érkezik a gépe Münchenbe. Azt kérte, hogy várjunk néhány napot, amíg a találkozás órája és a helyszín is végleg tisztázódik.