Spirituális programok 2010. július 2-11.
2010-07-02
Július 2-5. San Francisco térsége
Július 2-án, pénteken az örömteli satsangi közösség virággal és boldog mosollyal fogadta Sant Rajinder Singhet és a feleségét, Mata Rita Jit. Az első találkozásra és a nagyközönségnek szóló előadásokra a kaliforniai San Maronban lévő Marriott Hotelben került sor. A Mester az üdvözlő beszédében azt mondta: „Ez a szeretet ösvénye. A meditációban megtapasztalhatjuk azt a szeretetet, amely e világon túl létezik. Ez Isten szeretete.” A közös meditációt tortavágás követte. Majd a Mester mindenkit személyesen is üdvözölt. „Már nagyon sok éve annak, hogy a Mestert a Bay térségében fogadhattuk” – jegyezte meg az egyik satsangi.
Július 4-én, vasárnap délután a Mester „Tapasztaljuk meg a varázslatos benső régiókat!” címmel tartott előadást, amelyet beavatás követett. Az előadás során összehasonlította július 4-e, vagyis a Függetlenség Napja megünneplését a lélek olthatatlan vágyakozásával arra, hogy megszabaduljon a karma bilincseitől. Amikor megtapasztaljuk a valóságot a bensőnkben, akkor megkezdhetjük az utazásunkat a szabadság felé. Ezen az ünnepnapon ne csak gondoljunk vagy beszéljünk a függetlenségről, hanem tegyünk lépéseket az életünk célja, lelkünk megszabadulása felé! A benső utazás során elérhetjük az önfelismerést és rátalálhatunk Istenre.
Az előadást követően San Ramon városi tanácsa emlékplakettel ismerte el a Mesternek a világbéke érdekében folytatott hatalmas munkáját.
Július 5-én, hétfőn Sant Rajinder Singh „Üdvöt adó spirituális szeretet meditációval” címmel tartott előadást. Elmagyarázta az üdvösség és a boldogság közötti különbséget: „A boldogság egy érzés, amely az elménkből és az érzelmeinkből ered. Az üdvösség örökké tartó állapot, amelynek a forrása a lélek.” A boldogsággal szembeni állapot a boldogtalanság, a szomorúság. Olyan viszont nem létezik, hogy „üdvösségtelenség”, mert az üdvösség folytonos, soha véget nem érő. A meditáció segítségével érhetjük el ezt az állapotot. A program közös meditációval zárult.
Délután pikniket szerveztek a szépséges Chabot tavon. A finom vegetáriánus ebédet követően a Mester prashadot osztott. Zárszavában nagyra értékelte mindazok erőfeszítéseit, akiknek köszönhetően nagyon sikeres volt a program. Örömmel nyugtázta a találkozását a satsangiakkal, akik közül sokakat nagyon rég nem látott.
Július 6-8. Látogatás Los Angelesbe
Július 6-án este a Hilton Hotel bálterme zsúfolásig megtelt, és örömteli izgalommal várták a Mester és a felesége megérkezését. A fiatal felnőttek készültek fel a fogadására és köszöntésére. Miután a Mester helyet foglalt az emelvényen, Rita Ji szolgálatát és önfeláldozását egy kitüntetéssel és hatalmas tapssal ismerték el, majd a Mesternek a „Lélek szeretete” kitüntetést nyújtották át.
A Mester a benső értékek kialakításának a fontosságáról beszélt, amelyek nélkülözhetetlenek a spirituális utazáshoz. A külső szépségre összpontosítás helyett arra van szükségünk, hogy a benső szépséget fejlesszük azzal, hogy életünkbe ültetjük az erőszaknélküliség, igazságosság, tisztaság, alázat és az önzetlen szolgálat etikai értékeit. A meditáció segítségével felfedezzük az élet célját, ami az egység elérése Istennel. A Mester ezután sorról-sorra végighaladva, mindenkit személyesen is üdvözölt. A közös vacsorát zenei program követte, amelyet a helyi satsangi közösség adott elő. Az est zárásaként a Mester Sant Darshan Singh egyik versét énekelte el.
Július 7-én, szerdán a Mester a sangattal együtt tett sétát a Los Angelesben lévő Getty Múzeum kertjében. Este „Meditáció – azonnali szabadulás a stressztől” címmel tartott a nagyközönségnek szóló előadást.
Július 8-án Los Angeles tengerparti területén rendeztek egy pikniket, majd élvezték a Mesterrel töltött időt, aki mindenkinek prashadot adott, és lehetőség nyílt a Vele való személyes beszélgetésre is. Este az „Utazás az örök szeretet és öröm földjére” címmel tartott előadáson a Mester az életet egy filmhez hasonlította. Ahogy a mozifilm sem valóságos, az életünk is illúzió, és a filmhez hasonlóan egy napon véget ér. Egyes filmek más világokba vezető utazásokról szólnak, amelyekbe rejtett kapukon és folyosókon keresztül lehet eljutni. Ehhez hasonlóan felfedezhetjük a valóságot, ha a harmadik vagy egyszemen keresztül belépünk a benső régiókba. Ekkor a lélek szintjén tapasztaljuk meg magunkat.
Az előadást beavatás követte. Búcsúzóul azt mondta a Mester, hogy reméli, hamarosan újra ellátogat az „angyalok városába.”
Július 9-11. Minneapolis
Július 9-én, pénteken a sangat túláradó boldogsággal fogadta a Mestert és a feleségét az Airport Hilton Hotelben. A gyermek satsang nagyon szép üdvözlőlapot és virágot nyújtott át. A Mester arról beszélt, hogy az élet hihetetlen gyorsasággal múlik. Fordítsuk a legnagyobb javunkra az időt, hogy teljesülhessen az életünk célja. Minél szorosabb a kapcsolatunk az Istenerővel, annál jobban megtisztulunk, és az isteni akarat feltárul előttünk. A közös meditáció után a Mester mindenkit személyesen is üdvözölt.
„Tizennégy hosszú éve áldott meg bennünket itt utoljára a spirituális Mester a kegyével és a szeretetével. Nagy öröm számunkra, hogy visszatért ide, a tízezer tó vidékére az Élet Vizével” – mondta egy minnesotai satsangi.
Július 10-én Sant Rajinder Singh „Tartós boldogság és béke” címmel tartott előadást a minnesotai hindu templomban. A templom a világszerte elismert építész, Padmashri Muthiah Sthapathi tervei alapján épült. Dr. Shashikant Sane, a templom alapítója és Dr. (Mrs.) Kumud Sane, a templom vezetőségének az elnöke különleges virágfüzér-ceremóniával köszöntötte a Mestert. A gyermek satsang spirituális dalokat adott elő a vendégek tiszteletére. Miután körbejárták a szép templomot, szalagátvágás következett: a Mester hivatalosan felavatta a „Sant Rajinder Singh meditációs termet.” Dr. Sane a különleges kötelékről beszélt, amely a Spiritualitás Tudománya szervezetét és a minnesotai hindu templomot összeköti. A Mester a kapocs, aki „szabad lélekként él ebben a világban.”
A Mester arról beszélt, hogy ma individuális társadalomban élünk, amelyben elfeledtük a gyökereinket és az igazi hazánkat. Arról is megfeledkeztünk, hogy Isten gyermekei vagyunk, és meg kell találnunk az utat vissza Őhozzá. Részletesen kifejtette, hogy mily sok fejlődést értünk el a tudomány, a részecskefizika területén, és azt mondta, hogy manapság a tudomány igazolja, alátámasztja a szentek és misztikusok által képviselt ősi igazságokat. Mindenkit arra ösztönzött, hogy fogjon hozzá a spirituális utazásához, és naponta szenteljen időt a spirituális gyakorlatokra. Azt kérte: „Ne éljünk a spiritualitás perifériáján, hanem merüljünk mélyen bele a spirituális életbe!”
E délutáni program zárásaként Patricia Torez állami szenátor azt mondta a Mesternek: „A minnesotai szenátus, parlament és mindenki, aki itt él, hatalmas szeretettel fogad Téged, és reméli, hogy hamarosan újra visszatérsz ebbe az államba.” A program prashad osztással és a minnesotai sangat által készített közös ebéddel zárult.
Ezután a Mester és Rita Ji a sangattal „Naplemente hajókirándulás”-t tett a Mississippi folyón a „Sach Khand cirkálón.”
Július 11-én, vasárnap a Mester a St. Paulban lévő Crowne Plaza Riverfront Hotelben „Tárjuk fel a spirituális titkokat!” címmel tartott előadást, amelyben a spirituális út benső dimenzióiról beszélt, arról, hogy az igazi valónk a lelkünk, amely előtt feltárulhatnak e világok titkai, ha elindulunk befelé. Az egy illuzórikus, múlandó, átmeneti szerep, amelyet az élet filmjében magunkra vettünk – a gazdag népi örökségünk, a vallási hagyományaink, a családunkban játszott szerepünk. Ez ahhoz hasonlítható, ahogy valamilyen környezetben egy színész alakít egy filmszerepet. Az összes külső megjelenési forma és szerep mögött ott van az igazi énünk: lelkek vagyunk, a teljes tudatosság Óceánjának a cseppjei. A spirituális utazás lényege az igazi természetünk és a hazafelé vezető utunk felismerése, majd pedig annak felvállalása. E hatalmas erejű előadást beavatás követte.
Majd a helyi szevadárokkal találkozott a Mester, és megköszönte nekik az áldozatos munkájukat. Az egész programra a koronát az Airport Hilton Hotelben rendezett búcsúvacsora tette fel, amely során a Mester mindenkit egyenként üdvözölt az asztaloknál, majd pedig megköszönte a vendégszeretetet.
Spirituális programok Chicagóban
Július 17-én, szombaton a hagyományos kérdés-feleletre került sor a chicagói központban.
„Hogyan könnyíthetünk a szeretteink szenvedésein?” – hangzott el az első kérdés. A Mester először is a szenvedéseink karmikus gyökereiről beszélt, majd kiemelte, mennyire fontos, hogy ezekben a nehéz időkben is őrizzük meg a bizalmunkat Istenben. Ha elfogadjuk, hogy bármi történik is velünk, az Isten akarata és a legnagyobb javunkat szolgálja – ez nagyon megkönnyíti a kritikus idők átélését. Ha a szeretteink kerülnek ilyen helyzetbe, minden lehetséges módon segítsük és erősítsük őket, hogy ne veszítsék el a bátorságukat és a hitüket.
„Hogyan fejlődhetünk gyorsan a spirituális úton?” – hangzott el a következő kérdés. A spirituális Mester kifejtette, hogy kötélhúzás, sőt döntő küzdelem folyik az elme és a lélek között. Az elménk, mint a szórakozások szerelmese, a világba igyekszik húzni bennünket, miközben a lelkünk Isten felé törekszik, hogy megszabaduljon a világi bilincsektől. Ha spirituálisan fejlődni akarunk, akkor meg kell ismernünk a lelkünk természetét, előjogot kell kapnia a spiritualitásnak az életünkben, fejlesztenünk szükséges a helyes megértésünket, amelyből helyes gondolatok, szavak és tettek születnek. Istenhez csak a szereteten keresztül juthatunk vissza, ezért ha uralkodó vágy, szenvedély van bennünk az Ő megismerésére, ha a szívünk szeretettel telített, akkor nagyon gyorsan haladunk a végső célunk felé.
„Mi a házasság lényege, jelentősége?” Erre a kérdésre azt válaszolta a Mester, hogy a házasság társat ad mellénk az élet országútján, lehetőséget nyújt az adásra, a megosztásra, az elfogadásra, de a legfontosabb az, hogy a házastársak segítik egymást a spirituális fejlődésben. A társválasztásnál fontos, hogy olyan kapcsolatot keressünk, amelyben örömtelinek, vidámnak, boldognak érezzük az életünket, olyat, amely nyugalmat és benső békét nyújt nekünk. Ahogy a kétkerekű kocsi is csak akkor halad előre, ha a kerekek együtt dolgoznak, a házasság akkor fog sok jó és szép gyümölcsöt teremni, ha a társak egyazon irányba, Isten felé haladnak.
Az spirituális szintek létezésével kapcsolatos kérdésre a Mester kifejtette, hogy valóban, a fizikaival egyidejűleg más szinteken is van élet, amelyet megismerhetünk, ha ráhangolódunk azokra. A fizikai érzékeinkkel könnyű megtapasztalni a fizikai síkot, de ha a testi tudatosság fölé emelkedünk, a spirituális világokat is megismerhetjük, hiszen a makrokozmosz ott van a mikrokozmoszban. Lelkünk a tökéletes tudatosság egy cseppje, amely képes megismerni a teljességet, Istent.
„Hogyan tudják a szülők a leghatékonyabban átsegíteni a gyermekeiket a nehéz időkön?” A Mester elmagyarázta, hogy minden gyermek karma teherrel érkezik ebbe a világba, amely meghatározza az élete lent és fent helyzeteit. Azt tegyük, ami jó a gyermekeinknek, de egy bizonyos ponton a szülőnek meg kell tanulnia elengedni, hagynia kell a dolgok menetét, azzal a biztos tudattal, hogy Isten gondot fog viselni a gyermekeinkre, ellátja őket mindazzal, amire szükségük van.
Egy szevadár, aki a virginiai Bowling Greenben részt vett Darshan gyermektábor munkájában, rövid beszámolót tartott a tábori életről. A Mester megköszönte az önkéntesek odaadó munkáját, amely nagyon sikeressé tette a táborozást.
Július 18-án, vasárnap a satsang a napervillei Oakbrook Hills Marriott Hotelben volt. A Mester Sant Darshan Singh egyik gyönyörű versét elemezte:
Egy szeretettel teli pillantástól öntözötten felismertem
hogy a homok minden szemcséje maga a végtelen sivatag.
Maharaj Ji elmagyarázta, hogy a makrokozmosz benne található a mikrokozmoszban, akár az óceán a cseppben, és a Nap melege a napsugárban. Ahogy sivatag minden homokszeme tartalmazza az egész sivatagot, a lelkünk is magába foglalja Istent. Amikor megtapasztaljuk a lelkünk Fényét, akkor Isten Fényét és szeretetét éljük át. Ezzel Isten áld meg bennünket, ha valóban vágyunk az Ő felismerésére. A makrokozmosz megtapasztalása a mikrokozmoszban megtisztítja a lelkünket a maja, az anyag, az illúzió sok-sok fátylától, feltárul előttünk a horizont, és megértjük az élet igazi értelmét. Legyünk biztosak abban – mondta befejezésül a Mester –, hogy Isten mindig velünk van, és ha fogékonyak vagyunk, akkor a maga teljes bőségében be tudjuk fogadni az Ő ajándékait.
Július 24-én, szombaton Sant Rajinder Singh spirituális kérdésekre válaszolt a chicagói központban. Az első kérdést egy fiatal felnőtt tette fel: „Hogyan uralhatjuk azt a sürgető érzést, hogy időt töltsünk olyan intellektuális tevékenységekkel, mint amilyen például az interneten böngészés, televíziózás, amely sok időt vehet el a spirituális feladatainktól?”
A Mester azt mondta, hogy a kérdésre a válasz a helyes megértésből adódik. Ha megértjük az életünk igazi célját, akkor ráébredünk: nagy igyekezettel kell törekednünk a spirituális egészségünk, jóllétünk megteremtésére. Ez a felismerés segít abban, hogy mindenekelőtt olyan tevékenységeket folytassunk, amelyek a lelkünket táplálják. Ha így teszünk, akkor sokkal fegyelmezettebbé válunk a napjaink megtervezésében, és elsőbbséget fognak kapni benne azok a tevékenységeink, amelyek közelebb visznek bennünket az életünk céljához, az önfelismeréshez és Isten megtalálásához.
„Mi a spirituális jelentősége, értelme, haszna az olyan kihívásoknak, mint a betegség, a szegénység és a rossz hírbe keveredés?” A Mester azt tanácsolta, hogy amikor ilyen helyzetbe kerülünk, vizsgáljuk meg, vajon a saját cselekedeteinkkel váltottuk-e ki azt. Ha igen, akkor igyekezzünk mielőbb rendezni a helyzetet, kijavítani a hibát. Ha a kialakult körülmények a saját tetteinktől függetlenül, elkerülhetetlenül következnek be, akkor egy korábbi életből hozott karma terhünk, csomagunk bomlik ki előttünk. Fogadjuk el úgy, mint Isten egy ajándékát. Az ilyen erőt próbáló idők a bizalmunk megerősödését segítik, mert az eszünkbe juttatják, hogy Isten keze mindig velünk van.
„Van-e helye a spirituális úton az igazságos haragnak?” – kérdezte valaki. A Mester szeretettel elmagyarázta, hogy a harag nem jó befektetés, vele semmit sem tudunk megvásárolni. A harag a hordozóját elfogulttá teszi, és az rombolóan hat rá. Inkább igyekezzünk szeretettel feloldani a helyzetet, és használjunk érveket a véleményünk megértetésére!
Július 25-én, vasárnap Sant Rajinder Singh felemelő és megindító satsangot tartott az illinoisi Oakbrook Hills Marriott Hotelben a Mesterek napja és Hazur Baba Sawan Singh (1858-1948) születésnapja alkalmából, aki megjósolta, hogy a spiritualitás fénye egy napon betölti az egész világot. E hétvége egyben a Guru Purnima szikh fesztivál ideje is, amelyen az ünnepségek résztvevői tiszteletüket fejezik ki a spirituális tanítók előtt, akiknek hálásak a benső irányításért.
Maharaj Ji a satsangon Sant Darshan Singh gyönyörű verseiből idézett:
A mámorító szeretet hullámaival
Betöltötted a szívünket,
S az egykori tüskék helyén
Szirmot bontottak a virágok.
Aki Teremtője társaságát keresi,
kövesse isteni Mesterét!
Hiszen Ő tökéletesen egy Istennel.
Ó, Isteni Mester, a Te örök kegyed csodája,
hogy létrehoztad az egységet az ember
és a Teremtője között.
A Mester elmagyarázta, hogy a szentek és a misztikusok küldetése minden korban az, hogy „Isten dobját üssék”, emlékeztetve bennünket a földi létünk értelmére. Az Ő segítségükkel megtanulhatjuk a csendben ülés módszerét, majd a benső világokba emelkedést, ahol feltárul előttünk az élet legnagyobb misztériuma – kik vagyunk, honnan jöttünk és hová megyünk a halál után. Ezek az igazságok túl vannak az elme, az intellektus határain. Csak akkor értjük meg őket, ha a benső Fényre és Hangra meditálunk, és megtapasztaljuk magunkat a lélek szintjén.
A Mester kihangsúlyozta az alázat, a fogékonyság és a fegyelem különleges fontosságát a spirituális úton, és azt sürgette: váljunk „üres kehellyé”, ego és elemezgetés nélkülivé, hogy az Úr kegyéből az isteni felismerések teljes bőségben áradhassanak ránk. Majd a meditációt egy ételrecepthez hasonlítva azt mondta: ha az étel elkészítésénél kihagyunk valamilyen fontos összetevőt, nem követjük az utasításokat, akkor nem reklamálhatunk, hogy az étel nem olyan, mint amire számítottunk. Hasonlóképp a meditációnál is követnünk szükséges a spirituális útmutatásokat, és rendszeres gyakorlásra van szükségünk. Akkor el fogjuk érni a vágyott eredményeket.
A satsangot – a Mesterek napja tiszteletére – tortavágás és prashad osztás követte.
Sant Rajinder Singh Európában
A Mester szeptember 9-11. között Berlinbe és Frankfurt Oderbe látogat.Frankfurt /Oder 70-80 km-re van Berlintől (Nem azonos a másik Frankfurt városával, ahol évekig találkoztunk a Mesterrel.)
Az előzetes programot már szétküldtük. Keressük az olcsó szállást. Az utazásra már lehet jelentkezni Juhász Lajosnál (julapa@freemail.hu Tel: 30-475-15-54). "