Hírek Indiából 2018. 09. 12-10. 07. I. rész
2018-09-12
Kirpal Bagh
India, Delhi
Sant Rajinder Singhet tízezrek várták a Kirpal Baghban. Elsőként az elmúlt időszak legfontosabb hírét osztotta meg az indiai sangattal: az SOS Nemzetközi Meditációs Központ felavatásáról számolt be. Ezt az eseményt a Misszió életében hatalmas mérföldkőnek nevezte. Ez „meditációs otthon”, a béke és a nyugalom szentélye lesz mindazok számára, akik a spirituális gyakorlatok végzése segítségével rá szeretnének lelni Istenre. A központ bejárata előtti tóban lévő, egy meditáló alakot szimbolizáló szobor a Spiritualitás Tudománya logója, e létesítmény fő céljára emlékezteti az oda érkezőket. Majd arról beszélt, hogy a földi létünk küldetését, az önfelismerést és az egyesülést Istennel csak úgy válthatjuk valóra, ha a figyelmünket a külső világból befelé fordítjuk. Egyébként ugyanis nyugtalanságban, feszültségek között fogunk élni, és nem találunk rá az örök boldogságra. A spirituális alapunkat egyedül tiszta élettel és meditációval teremthetjük meg. Ha Istennek adott figyelemmel telnek a napjaink, ezzel folyamatosan tesszük a lépéseinket az Otthonunk felé.
Befejezésül azt kérte Maharaj Ji, hogy a következő hetek alatt, beleértve az ünnepi eseményeken való részvételt is, mindenki igyekezzen a lehető legtöbbet meditálni.
Szeptember 13. csütörtök
A Misztika 25. Nemzetközi Konferenciájának a megnyitója
Spirituális Mushaira
Az egész világból és India különböző részeiből nagyon sokan érkeztek a konferencia megnyitójára. Ennek az egyhetes programsorozatnak a megszervezésére minden évben a nagy költő-szentre, Sant Darshan Singhre emlékezés jegyében kerül sor, és a csúcspontját Sant Rajinder Singh születésnapjának megünneplésével éri el.
Ezen a napon a Kirpal Baghban három, az indiai résztvevőknek szóló nagy rendezvény megnyitására is sor került: sok órás közös meditációs projekt, az 52. véradó és a 33. szemhályog műtétre előkészítő tábor. Mindezek a programok a spiritualitás alapvető tanításának a gyakorlatba ültetését jelentik: meditáció Isten szeretetének megtapasztalásáért, és az emberiség önzetlen szolgálata.
A virágokkal gyönyörűen feldíszített emelvényen a Mester körül a spirituális Mushaira előadóiként India neves urdu költői foglaltak helyet, köztük a 94 éves Gulzar Dehlvi, aki a verseivel 1951 óta folyamatosan részt vett a Sant Kirpal Singh és a Sant Darshan Singh által szervezett nagy találkozókon, költészeti esteken.
Maharaj Ji a nyitóbeszédében mindenkit nagy örömmel üdvözölt e nemzetközi konferencia ezüst jubileumán. Ezt a fajta rendezvényt azzal a céllal hozták létre, hogy fórumot biztosítson egy fontos üzenetnek: a spiritualitás szociális háttértől, vallástól, nyelvtől, nemzeti hovatartozástól függetlenül, minden ember számára egyformán hozzáférhető. Ha Isten felé kívánunk haladni, akkor arra van szükségünk, hogy a figyelmünket adjuk Őneki.
Maharaj Ji elmagyarázta, hogy az erre a szimpóziumra meghívott költők Sant Darshan Singh egyik gázeljének néhány sorára alkotott saját verseiket mutatják be, megőrizve az eredeti stílust és hangnemet. Az általa idézett verssorok arról a szépségről szóltak, amelyet a spirituális utazáson tapasztalhatunk meg, valamint az egyre mélyülő vágyódásról, amely az előrehaladásunk hajtóereje.
Ezután Janaab Aflaz Manglori, aki ezeket a Mushairákat oly sok éve levezényli, felkérte Mata Rita Jit, hogy énekelje el Sant Darshan Singh egész gázeljét, amelyből a Mester idézett. Majd a költők következtek, akik urdu nyelven adták elő a saját alkotásaikat. Gyakran hangzott el a nagy tetszés jeleként az „Encore! Encore!” kiáltás, amellyel azt kérte az indiai sangat, hogy a költők bizonyos verssorokat ismételjenek meg. Befejezésül a Mester az általa kiadott témára alkotott saját versét énekelte el.
Szeptember 14. szombat
A Misztika 25. Nemzetközi Konferenciája
„Darshan – a kegy Óceánja” szimpózium
Ezen a délutánon került sor Sant Darshan Singh (1921-1989) születése 97. évfordulójának a megünneplésére. Ő, aki minden idők egyik legnagyobb költő-szentje, négy urdu akadémiai díjat nyert el a verseivel. Az irodalmi munkái 50 nyelven férhetők hozzá. A spirituális tanítást a négy világkörüli útja során az emberek millióihoz juttatta el, és ennek nyomán – még az Ő munkássága ideje alatt – világszerte 500 meditációs központ jött létre. 1986-ban, amelyet a „Béke évé”-nek neveztek, meghívták az ENSZ-be, hogy beszéljen a külső és a benső béke elérhetőségéről. Dr. Robert Muller, az ENSZ általános titkára a szervezet zászlórendjével ismerte el Sant Darshan Singhnek a világbéke megteremtéséért folytatott munkásságát.
A Kirpal Baghban szervezett emlékműsor kezdetén Mata Rita Ji adott elő egy himnuszt, amely arról szólt, hogy a karma törvénye az élet és a halál kerekéhez kötözve tartja a lelkeket, amely állapotból a kiutat csak egy Mesterszent vezetésével lehet megtalálni.
Maharaj Ji a verset elemezve kiemelte, hogy az emberi létezés egyedüli küldetése az igazi természetünk felismerése, továbbá olyan lépések folyamatos megtétele, amelyekkel szabaddá tesszük az igazi valónkat a ránehezedő karmikus terhektől, amelyek egyébként megakadályozzák Isten felismerését.
Az a dolgunk, hogy szüntelenül tartsuk a figyelmünket ezen a célon, ami csak úgy lehetséges, ha távol tartjuk magunkat az illúziók e földi világának a csábításaitól, és rendszeresen meditálunk. Csupán így fedezhetjük fel, hozhatjuk napvilágra a bennünk rejtező isteni kincseket. Minél több időt szentelünk a spirituális teendőinkre, annál inkább Isten színeire festődünk – emelte ki a Mester.
A program folytatásaként a meghívott civil és vallási vezetők emlékeztek Sant Darshan Singh határtalan kegyére és szeretetére.
Szeptember 15. Beavatás a Kirpal Baghban
Szeptember 16. Vasárnapi satsang
Ez a nap a Kirpal Baghban egy speciális egészségügyi tábor megnyitásával kezdődött, amelyen az Indiai Orvosi Társaság orvosai önkéntes munkában labor- és egyéb vizsgálatokat készítettek elő, tanácsokkal láttak el, helyszíni kezelésben részesítettek, recepteket írtak fel a Delhiből és a környező városokból érkezett hatalmas tömegnek, 1200 embernek. Ez is egyike azoknak a táboroknak, amelyek Sant Rajinder Singh védnöksége alatt az önzetlen szolgálat szellemében működnek.
A vasárnapi satsangon a Mester Isten mindenütt jelenvalóságára emlékeztette a sangatot, valamint arra, hogy a helyes irányban tartott figyelemmel erről személyes tapasztalatot szerezhetünk. Hozzátette: ahogy a Naptól nem különíthető el a fénye, Isten sem választható el az Ő szeretetétől, amely örökké ott vár ránk a bensőnkben. A meditációban belemerülhetünk, lubickolhatunk az üdvösség Óceánjában.
Ennek az állapotnak köszönhetően ismerhetjük fel az egyetemes összetartozásunkat Istennel és az Ő egész teremtésével. Ha a lelkünk összekapcsolódik Isten Fényével és Hangjával, az Ő szeretetével, belülről teljesen átformálódunk, és csak jóság fog sugárzódni belőlünk a környezetünkre.
A program végén bemutatták Mata Rita Ji „Sevak Kii Ardaas” című új CD-jét.
Szeptember 17. hétfő
Spirituális kulturális program
A program bevezetéseként Maharaj Ji arra emlékeztette a hallgatóságát, hogy Sant Darshan Singh bármerre járt, mindig alkalmat teremtett az együttlétekre. Azt kívánta, hogy az életünk Isten és egymás iránti szeretetre épüljön. Ő a saját példájával mutatta meg, hogyan éljünk a Szeretett Lényen tartott figyelemmel. Lefektette a nyomvonalat, amelyen előrehaladva folyamatossá válhat a kapcsolatunk a bennünk lévő szeretet-forrással. Így békességben, boldogságban fognak telni a napjaink, ami a környezetünkre is vonzó hatással lesz.
A költő-szent verssorait idézve Maharaj Ji ezután arról beszélt, hogy a rendszeres meditáció és az édes emlékezés mellett törekednünk szükséges az erőszakmentes, alázatos, együttérző életvezetésre, mert nyugodt elmével könnyebbé válik a befelé koncentrálás, és Isten szeretetének a befogadása.
A közös meditáció után kezdetét vette az indiai művészcsoportok és a külföldről érkezett tanítványok zenei programja, amely az isteni szeretetről, a spirituális Mester szerepéről és a hála fontosságáról szólt.
Szeptember 18. kedd
Hindi költői szimpózium - Kavi Sammelan
Ez a rendezvény is Sant Darshan Singh néhány verssorára (misra) épült, és a meghívott neves költők hindi nyelven mutatták be a rímes verspárba öntött gondolataikat. A téma ez volt: „Az éppen aktuális spirituális állapotunk tükörként mutatja meg, hogy hol tart a lelkünk a benső utazásban. Az egyenletes, rendületlen előrehaladás érdekében hozzáértő vezetésre van szükségünk.”
Maharaj Ji kiemelte, hogy amikor Isten utáni vágyódásunk a csúcspontjára ér, már állandóan Őrá emlékezve élünk. Semmi mást nem akarunk, csak egyesülni Ővele. Egyedül úgy kerülhetünk ebbe az üdvözítő állapotba, ha lelkesedéssel és szenvedéllyel folytatjuk a spirituális gyakorlatainkat – az életünkben megjelenő akadályoktól, nehézségektől függetlenül.
Miután Mata Rita Ji előadásában az egész gázel elhangzott, a sangat hatalmas lelkesedéssel hallgatta, és sok tapssal jutalmazta a költőket, akik prózában vagy énekelve adták elő a saját művészi alkotásaikat.
A program végén a Mester bemutatta a DVD-t amely a 2017-es szimpózium anyagát tartalmazza.
Szeptember 19. szerda – Spirituális Qawwalis
Sant Darshan Singh Ji Dham
Delhi, Burari
Hatalmas tömeg gyűlt össze az új ashram területén, hogy élvezzék a Sant Rajinder Singh születésnapja előestéjén szokásos zenei programot.
Először egy speciális bemutatóra került sor: részletesen informálták a sangatot a Spiritualitás Tudománya Nemzetközi Központjának a megnyitásáról (Illinois, Lisle). Megtekinthettek egy videót, amely e tökéletes építészeti remekműről, a beltér magas művészi színvonalú berendezéséről, és korszerű műszaki kiszolgálórendszeréről szólt. Ahogy a Mester sokszor kiemelte: a közösségünk új otthona békés és nyugalmas környezetet biztosít a meditációra. A létesítmény bemutatását követően összefoglalót vetítettek le a négynapos avató programról.
Ezután megkezdődött a spirituális qawwalis, amelynek előadója egy pandzsábi zenészcsapat volt. Az órákon át pergő muzsika témája végig az volt, hogyan segíti, vezeti a tanítványt a Mester, mint egy katalizátor, Isten felé. A „Boldog születésnapot!” dallamára a Mester Mata Rita Ji társaságában megvágta a háromemeletes tortát. Ezután a Mester kiválasztott egy, a meditáció fontosságáról szóló Darshan-verset. Előbb részletesen elmagyarázta a mondanivalóját, majd el is énekelte azt.
Szeptember 20. csütörtök
A Misztika 25. Nemzetközi Konferenciájának a záróülése
Sant Darshan Singh Ji Dham
Delhi, Burari
Két nagy, és egymáshoz szorosan kapcsolódó ünnepi esemény színhelye volt a Darshan Dham: Sant Rajinder Singh 72. születésnapjáé és a 3. Nemzetközi Meditációs Napé.
A hagyományoknak megfelelően ilyenkor Mata Rita Ji a nyugati tanítványokkal közösen ad elő egy spirituális dalt, amely most arról szólt, hogy Isten a mi igazi szülőnk.
Ezután a Mester arra hívta fel a hallgatósága figyelmét, hogy minden ember rendelkezik az igazi természete, a lelke és Isten felismerésének a képességével. Ám mi történik akkor, ha valaki se a célnak, se a hozzávezető útnak nincs a tudatában, és a végtelenül értékes földi idejét a mulandó világra koncentrálva tölti el? Ezzel elvesztegeti az emberi születéssel kapott különleges lehetőségét, amellyel kiszabadulhatna a lélekvándorlás kerekéből, és visszatérhetne az örök Hazájába.
Isten mindannyiunk számára elérhető – ha őszintén vágyunk az Ő megismerésére. Ennek eszköze a Fényre és a Hangra történő meditáció.
A Mata Rita Ji által előadott himnuszra hivatkozva a Mester rámutatott: az igazi, az örök kapcsolatunk Istenhez fűz bennünket. Ő mindenünk adományozója, a védelmezőnk, a jótevőnk, a társunk. Ha megbízunk Őbenne, akkor félelemnélkülivé válunk, mert tudjuk, hogy Isten, a Mestererő állandóan a gondunkat viseli.
Amire valóban szükségünk van, azt Ő biztosítja a számunkra. Embermilliárdok közül megadta nekünk azt a kegyet, hogy ösztönzést érzünk az Ő megtalálására. További áldásként az élő, tökéletes Mester irányítja a lépteinket a célunk felé. Fordítsuk ezt a sok ajándékot a legnagyobb javunkra! Teljesítsük be az emberi léttel kapott isteni küldetésünket!
Maharaj Ji szavait követően a meghívott előadók az Ő fáradhatatlan erőfeszítéseit emelték ki, amellyel világszerte meditációra, etikus és békés életre ösztönzi az embereket, ami a spirituális ébredés és az egység elérésének az előfeltétele.
A konferencia zárónyilatkozata a meditációt tekinti a világszerte tapasztalható erőszak, viszály, háborús konfliktusok ellenszerének.
2018. szeptember 21. péntek – Beavatás a Kirpal Baghban
2018. szeptember 23. Vasárnapi satsang
A Mester arról beszélt, miként fordíthatjuk a legnagyobb javunkra az emberi születést. Ha a világ helyett Istennek szenteljük magunkat, túl téren és időn elkezdünk élni az örökkévalóságban. Eltűnnek a fizikai világ akadályai, és állandóan élvezzük az Istennel való együttlétet.
Ha viszont megmaradunk a fizikai érzékeink szintjén, és magukkal ragadnak bennünket annak látványai, tevékenységei, szórakoztató dolgai, akkor könnyen célt téveszthetünk. Ezért is fontos a napi önelemzés, a gyengeségeink felismerése, és a tőlük való megszabadulás. Csak akkor válunk alkalmassá Isten megpillantására, ha szeretetben, alázatban, másokat szolgálva élünk.
A spirituális fejlődés szempontjából meghatározó fontosságú a rendszeres meditáció. Maradjunk meg az Istenre emlékezés állapotában, és az egész életvezetésünkben kövessük a Mesterünk útmutatásait – ne a szavak, hanem a tettek szintjén! A behatárolt és értékes földi időnket ne a páraként tovatűnő földi élvezetek hajszolására, hanem a lelkünk Istennel való egységének valóra váltására fordítsuk!
Szeptember 24. hétfő – Prashad osztás a szevadároknak
Egy-egy nagy konferencia zárásaként a Mester megköszöni a szevadárok odaadó munkáját. Ezen az estén azt emelte ki, hogy az önzetlen szolgálat szerves része a spirituális fejlődésnek, és sokak feltételezésével ellentétben nem a mi akaratunk, kedvünk szerint, hanem egyedül Isten kegyéből végezhetünk munkát az Ő szőlőskertjében.
A szeva cselekvő szeretet, ezért csak az elvárások nélkül, igazi odaadásban, örömmel, benső nyugalomban, békességben végzett munka járulhat hozzá a benső spirituális fejlődésünkhöz.
Szeptember 27. szerda – Kérdés-felelet
A kérdések témaköre ez volt: „Hogyan töltsük az előre meghatározott számú, rendkívül értékes lélegzetvételeinket a lehető legjobb módon?”
A Mester válasza: Az emberi nem magasztos közös célja a visszajutás a Forrásába. Sajnos a legtöbben ennek nincsenek a tudatában, és a túlélés, a fizikai testükről gondoskodás áll az életük középpontjában. Ez azonban csak ideiglenes lakhely, eszköz az örökkévaló lelkünk számára. Az időnk legjobb felhasználása, kamatoztatása érdekében állítsunk fel fontossági sorrendet a világban végzett tevékenységeink között! Csak így érhetjük el Istent.
Naponta legalább két és fél órát meditáljunk! Ez megerősíti a lelkünket, lecsendesíti az elménket, és jó állapotban tartja a fizikai testünket is. Az önelemzés, a naplótöltés, a satsangokon való rendszeres részvétel, és az önzetlen szolgálat együtt tesz alkalmassá, készít fel bennünket az Istennel való találkozásra. A program közös meditációval zárult.
Szeptember 30. Vasárnapi satsang
A téma a helyes megértés fontossága volt, amelyből jó gondolatok, szavak és tettek születnek. Elsőként azt szükséges megértenünk: az igazi valónk, az éltető erőnk a lelkünk. Ha a teljes figyelmünket és az összes erőfeszítésünket kizárólag a fizikai valónkra, a kapcsolataink ápolására, az életkörülményeink kellemessé tételére fordítjuk, ettől még a lelkünk erőtlen, senyvedő állapotban marad.
A testünk és az elménk jólléte a lelkünk egészségi állapotától függ – ahogy Kirpal Mester sokszor kiemelte.
A helyes megértés azt jelenti, hogy mindennapi tevékenységeink fontossági sorrendjében az első helyre tesszük a lelkünk táplálását. Így még ebben az életünkben elérhetjük a soha el nem múló boldogságot, amelyet időtlen idők óta hiába keres az emberiség ezen a világon. Itt ugyanis a boldogság röpke pillanatait ismételten nehézségek, kihívások követik, amelyek a múltunk és a jelenlegi életünk megnyilvánulásai, karmái által meghatározottak. A kérdések kérdése az, hogy minek adjuk a figyelmünket, az időnket, az energiánkat.
Október 4. vasárnap – Satsang és beavatás
Látogatás Rohtakba (Haryana)
Vita Milk Chowk
Délután érkezett meg a Mester és Mata Rita Ji a Delhitől északnyugati irányban 65 km távolságra, a Haryana államban elhelyezkedő városba. Ez volt a kilencedik rohtaki látogatása.
A program a helyi sangat tagjainak üdvözlő dalával kezdődött, majd Mata Ji adott elő egy himnuszt a szikh szentírásokból.
A Mester a himnusz szavait idézve azt emelte ki, hogy még ebben az életünkben bizonyosan elérjük Istent, ha teljes szívünkből, lelkünkből mindig Őrá emlékezünk, mert „ahol a figyelmünk, azzá válunk.”
Ha megtanuljuk, hogyan vonjuk vissza a figyelmünket a lelkünk székhelyére, akkor képessé válunk a benső utazásra. Az asztronauták példájával a Mester arra mutatott rá, hogy elkötelezett és fáradhatatlan felkészülés előzi meg a külső világtérben tett sikeres utazásaikat. Hasonló szorgalom és odaadás az előfeltétele a benső mindenség felkutatásának is. Ebbe beletartozik az életünk megtisztítása a hibák okozta szennytől, és az, hogy ne vigyük magunkkal a meditációba a gondolatainkat, hanem teljesen és egyedül csak Istennel legyünk. A satsang befejezéseként Maharaj Ji arra ösztönözte a hallgatóságát, hogy a maradék lélegzetvételeket mindenki fordítsa a fizikai létezés végső céljának a megvalósítására. Az este folyamán, később került sor a beavatásra.
Október 5. hétfő – 1. program: Darshan
Látogatás Rohtakba (Haryana)
Vita Milk Chowk
Sant Rajinder Singh ezen a délutánon személyesen is találkozott a rohtaki sangat tagjaival. Majd megköszönte az odaadó munkát, amellyel sikeressé tették a kétnapos programot. Azt tanácsolta, hogy az otthonukba térve mostantól Isten legyen az első az életükben, hogy hatalmas sebességgel sikerüljön megtenniük az Őhozzá visszavezető utat.
2. program: A rohtaki Kirpal Ashram alapítása 50. évfordulójának a megünneplése
Ez volt a legelső indiai Kirpal Ashram, amelyet Sant Kirpal Singh 1968-ban avatott fel. A Mester előbb bejárta az egész létesítményt, megtekintette az elmúlt 50 év eseményeit bemutató fotókiállítást, majd felavatta az újonnan épült Darshan meditációs termet, és a meditáló alak szobrát, amelyet a chicagói központban is látható módon helyeztek el. Arra ösztönözte a satsangiakat, hogy sok meditációs program szervezésével erősítsék az összetartozásukat, és segítsék egymást az Istenhez vezető úton. Az ünnepi program tortavágással zárult.
2018. október 7. Vasárnapi satsang
Kirpal Bagh
Maharaj Ji ezen az együttléten a lelkesen, szenvedélyesen, elkötelezetten végzett spirituális munka fontosságára helyezte a hangsúlyt. Sant Darshan Singh egyik gázeljét elemezve arról beszélt, mennyire ritka, különleges ajándék az emberi születés. Ennek ellenére emberek milliárdjai úgy élik végig az életüket, hogy legfeljebb felszínes a kapcsolatuk Istennel – a rítusok, rituálék, vallási szokások gyakorlásával.
Az atléták példájára hivatkozott, akik az életükben mindent a győzelem elérésének rendelnek alá. Nekünk is ilyen elkötelezetten szükséges dolgoznunk az életünk makulátlanul tisztává formálásán. Az ő edzéstervük pontos betartásához hasonló igyekezettel végezzük el a napi spirituális gyakorlatainkat!
Isten megismerésének a vágya és a rendületlen bizalom a hajtóerő, amely segít, hogy megmaradjunk azon a keskeny ösvényen, amely teljes bizonyossággal célba juttat bennünket. Szembe kell néznünk azzal a ténnyel: az elménknek számtalan trükkje van arra, hogy eltérítse a figyelmünket Istenről. Az élet viharai kikerülhetetlenek, de ha tudjuk, hogy bármi is történik, az a legnagyobb javunkat szolgálja, akkor csak hála lesz a szívünkben Atyánk számtalan ajándékáért.