A Mester indiai programjai 2017. szept. 1. rész
2017-09-08
Szeptember 8. péntek – Megérkezés Indiába
Kirpal Bagh
Sant Rajinder Singh ezen a napon késő este érkezett meg Delhibe, miután Angliában volt egy hosszabb programja. Ezrek várták a Kirpal Baghban. A Mester az üdvözlő beszédében azt mondta, hogy mivel az élet a fizikai világban mulandó természetű, fontos, hogy az emberi születésünkkel kapott időnk ajándékát a lehető legbölcsebben hasznosítsuk. Ez azt jelenti, hogy rendszeresen, szorgalmasan, odaadóan végezzük el a spirituális gyakorlatainkat, és éljünk etikusan, hogy a lépéseink folyamatosan a végső isteni célunk felé vezessenek bennünket.
A spirituális fejlődésünk mércéje az, hogy mennyire figyelmesek, kedvesek, szeretetteljesek a másokkal folytatott interakcióink, hiszen a szeretet, a Fény és az egység ösvényét járjuk.
Ezután a Mester a június óta eltelt időszak néhány különleges eseményén tapasztaltakat osztotta meg a sangattal. Beszélt a vancouveri programjáról, a megelőző heti angliai látogatásáról, és arról, hogy fergeteges sikere volt a 2017-es chicagói Vega Fesztiválnak, amelynek a két nap alatt 45 ezer látogatója volt. Hatalmas volt az érdeklődés a vegetarianizmus és a meditáció megismerése iránt.
Majd arra biztatta a hallgatóságát, hogy a Misztika 24. Világkonferenciáján – amely szeptember 13-20. között Delhiben kerül megrendezésre – vegyenek részt a meditációs szemináriumokon és a többi spirituális programon, amelyek mind a lelki fejlődést segítik elő.
Szeptember 11. hétfő – Satsang és közös meditáció
A Mester ezen az estén a hatékonyan és harmonikusan végzett team munka fontosságára helyezte a hangsúlyt, tekintettel arra, hogy az ünnepi programok alatt sokan fognak együtt dolgozni a közös cél érdekében. Tízezrek étkezéséről, megfelelő elhelyezéséről, szállításáról, stb. kell majd gondoskodni, és nemcsak a Kirpal Baghban, hanem a Darshan Dhamban is. Kiemelte: számtalan lehetőség kínálkozik majd az önzetlen szolgálatra. Nincs helye a nézeteltéréseknek, vitáknak – mondta. Erősítsük egymást, és minden körülmények között maradjunk szeretetteljesek. A team-munka akkor lesz az igazi, ha mindenki fontos láncszemnek tekinti magát, és odaadóan látja el a ráeső feladatokat.
Szeptember 12. kedd – Kérdés-felelet és közös meditáció
Az egyik kérdés arról szólt, hogyan kezelhetjük a legjobb módon a környezetünket, amely tele van a legkülönfélébb kihívásokkal, megoldást igénylő feladatokkal, és olyan emberekkel, akik tőlünk eltérő módon gondolkoznak, viselkednek, és a miénktől különböző értékrendet követnek. Emelkedjünk a helyzetek fölé, ne bonyolódjunk bele olyan ügyekbe, amelyek nem Isten felé vezetnek bennünket! – emelte ki a Mester. Minden napunk legyen tiszta, etikus, békés, kiegyensúlyozott! Az életvezetésünk legyen pozitív példa mások számára!
Szeptember 13. szerda
A Misztika 24. Világkonferenciájának megnyitója, spirituális mushaira
Ezen a délutánon tízezrek érkeztek a Kirpal Baghba, és nemcsak egész Indiából, hanem a világ minden tájáról. Ez az évente megrendezett ünnepi esemény – amelynek elnöke és irányítója Sant Rajinder Singh – is azt igazolja, hogy az egész földön növekvő spirituális ébredés tapasztalható, és egyre többen meditálnak.
A konferencia lehetőséget kínál arra, hogy globális szinten folyjon a közös munka a béke és az emberiség egységének megvalósítása érdekében. A programsorozat része volt a Sant Darshan Singh születésének 96. évfordulójáról való megemlékezés, és a konferencia Sant Rajinder Singh születésnapjának megünneplésével zárult.
A költő-szent, Sant Darshan Singh, aki a verseivel négyszer nyerte el az Urdu Akadémia nagydíját, előszeretettel alkalmazta a gázel versformát. Saját benső tapasztalataira építve, gyönyörű és tömör megfogalmazásban tárja elénk az Istennel való kapcsolatunk és az igazi tanítvány jellemzőit, mindezzel segítve a spiritualitás lényegének a megértését. A mushaira, a költői szimpózium során elismert költők mutatják be urdu nyelven íródott verseiket, amelyek Sant Darshan Singh egy-egy verspárjának az alapgondolatára épültek. A teljes költeményt, amelyből a kiemelések történtek, először Mata Rita Ji elénekelte, majd a Mester elemezte. A kiemelt verssorok az Isten házához vezető út nehézségeiről, és az Őutána való sóvárgás, szeretet nélkülözhetetlenségéről szóltak.
Ezután került sor a meghívott költők verseire, amelyeknek az eredeti stílust és ritmust is meg kellett őrizniük. A program végén minden vendég megkapta a közösség újonnan megjelent 2018-as naptárát.
Szeptember 14. csütörtök – „Darshan, a szeretet apostola” című szeminárium
Sant Darshan Singh 96 évvel ezelőtt, 1921. szeptember 14-én született. Az erre való tiszteletteljes emlékezés jegyében tanítványok osztották meg a sangattal a személyes tapasztalataikat, amelyeket az Ő közelségében élhettek át.
A szeminárium kezdetén Mata Rita Ji a nyugati tanítványok egy csoportjával adott elő egy bhajant a szentírásokból. Maharaj Ji arról beszélt, hogy Darshan Mester versei ezreket segítenek az egész világon az élet lényegének, az igazi természetünknek a jobb megértésében. Majd a költő verssorait idézve a lélek fájdalmát festette le, amikor ráébred az Istentől való elszakítottságára. A meditáció, a bensőbe emelkedés az újbóli egység felé vezető egyedüli út. Építsük bele az Ő tanítását az életünkbe, mert ezzel ünnepeljük meg igazán a kegyes Mester születésnapját! – emelte ki a Mester.
A meghívott előadók a személyes tapasztalataik alapján Darshan Mestert az isteniség világítótornyának nevezték, aki megtestesült szeretetként, igazi barátként támogatta, vezette mindazokat, akik nagy szerencséjükre eljuthattak Őhozzá. Gyengéd érintése, szeretete meggyógyította a szíveket, eltávolította a gondokat, és felgyújtotta a lelkekben az Isten utáni szenvedélyes vágyódás tüzét.
Szeptember 17. – vasárnapi satsang
A Mester a hála különleges fontosságáról, a spirituális fejlődést elősegítő szerepéről beszélt. Ehhez Sant Darshan Singhtől választott egy gázelt, amely arról szólt, hogy a földi életünk az érzékek szintjén telik, és emiatt az illúzió sok fátyla veszi körül a lelkünket, eltakarva előlünk az igazságot, a valóságot, azt, hogy a lelkünk az igazi valónk.
Ebben a világban rengeteg a feszültség, a viszály és a szenvedés, mert az emberek elvesztették a kapcsolatot a lelkükkel és Istennel. Ha felismerjük az emberi születés és a beavatás egyedülálló értékét, akkor mindig hála lesz a szívünkben Isten iránt, és nemcsak akkor mondunk köszönetet Őneki, ha megkapjuk azt, amire vágytunk, amit kértünk Tőle. Isten mindannyiunkat nagyon szeret, minden pillanatban gondoskodik rólunk, és bármi ér is bennünket, az a legnagyobb javunkat szolgálja, akár felismerjük ezt, akár nem. Éljünk ennek az igazságnak a tudatában, a teljes bizalom állapotában! – kérte a Mester. Ez számunkra a legjobb, mert így békésen és boldogan telnek a napjaink. Mivel a földi létünk rövid és behatárolt, fordítsuk azt a legnagyobb javunkra, vagyis állandóan őrizzük meg a figyelmünket Istenen!
Szeptember 18. hétfő – A Fiatal Felnőttek (FF) csoportjának 10 éves jubileumi ünnepi programja
Sant Rajinder Singh útmutatásai alapján és irányításával 2006 októberében jött létre Indiában a FF csoportja. Sok segítséget kaptak dr. Rimjhim Duggal Stephenstől és Dr. Kunwarjit Singh Duggaltól, a Mester lányától és fiától, akik a chicagói tapasztalataikat is megosztották az indiai fiatalokkal. Ott ugyanis előbb jött létre ez a csoport.
Jelenleg 20 ezer fiatal végez folyamatosan önkéntes munkát India mind a 12 zónájában. Ez azt is jelenti, hogy eddig már 10 Emberi Egység Konferencián, és 10 Misztika Világkonferencián végeztek sokféle szevát, és más közösségi projektekben is kiemelt szerepet vállaltak (a véradó és a szemműtétre előkészítő táborokban, a meditációs szemináriumokon, a ruhagyűjtési akciókban és a természeti katasztrófákat követő helyreállítási munkákban is).
A Mester elismeréssel szólt a fiatalok 10 év alatt végzett sokféle munkájáról. A fiatalok teremtőereje, sokféle képessége, a technológiai ismereteik, tudásuk ötvöződött a szevadárok idősebb korosztályainak tapasztalataival, így közösen nagyon hatékonyan segítették a hatalmas léptékben növekvő Misszióban folyó munkákat.
Az elmúlt évek során sokféle tréningen vettek részt, ami nélkülözhetetlen volt ahhoz, hogy egyre több és nagyobb felelősséget tudjanak vállalni az önkéntes munka különféle területein.
A Mester örömmel nyugtázta nemcsak a csoport megerősödését és folyamatos növekedését, hanem azt is, hogy számos új ideát, ötletet építenek bele a közösségi tevékenységekbe. Soha ne feledkezzetek meg arról – emlékeztette a fiatalokat –, hogy az önzetlen szolgálatot tiszta és szerető szívvel szükséges végezni! Ellenőrzés alatt tartva az egónkat, mindenkit alázattal kezelve olyan körülményeket tudunk teremteni, amelyben szeretetteljes és harmonikus az együttműködés. A napi időbeosztásban kapjon elsőbbséget a meditáció! Legyetek követendő példák a még fiatalabb korosztályok számára! – kérte.
A fiatalok napja egy fergeteges és színvonalas zenés műsorral zárult.
Szeptember 19. kedd – Születésnapi ünnepség: Spirituális Qawwalis
Burari, Darshan Dham
Ezen az estén hatalmas tömeg gyülekezett a Darshan Dham területén, hogy részt vegyenek a Sant Rajinder Singh születésnapja tiszteletére rendezett zenei programon.
Az új ashram mintegy 13 km-re van a Kirpal Baghtól. Folyamatos fejlesztési munkával igyekeznek egyre nagyobb kényelmet biztosítani a spirituális Mester programjaira érkező, állandóan gyarapodó létszámú hallgatóság számára. Erre az ünnepi alkalomra fák százait öltöztették színes fénybe, és 25 óriási LED kivetítőt állítottak fel a 120 ac. (kb. 50 holdnyi) területen.
Egy pandzsábi zenészekből álló csapat harmónium, tabla, dhol és különféle más ütőhangszerek kíséretében megzenésített versek sokaságával, magával ragadó muzsikával tette emlékezetessé ezt az estét, pontosabban éjszakát. A Mestererő dicséretét zengték, amely katalizátorként működve segíti elő a lélek egyesülését Istennel. A légkör átforrósodott, valahányszor a Mester csatlakozott az énekesekhez, és a szentírások szavait idézve Istent dicsőítette.
Az együttlét úgy zárult, hogy a Mester az egész óriási területet bejárva személyesen is találkozott a sangat tagjaival, és mindenkit darshanban részesített. Majd a langárban nagyon ízletes közös vacsorát szolgáltak fel.
Szeptember 20. szerda – A konferencia záróülése
Burari, Darshan Dham
A külföldről érkezett tanítványok egy csoportja kíséretében Mata Ji egy szép bhajant mutatott be.
A Mester a záróbeszéde kezdetén arra hívta fel a hallgatósága figyelmét, hogy ez a Nemzetközi Béke Napjának az előestéje. Majd összegezte a konferencia fő törekvéseit: iránymutatás nyújtása a csendben ülésre, hogy összekapcsolódhassunk Isten Fényével és Hangjával; Isten szeretetének benső megtapasztalása; a meditáció valódi céljának felismertetése, amely túlmutat a fizikai és mentális egészség elérésén. Hiszen a meditációban összekapcsolódhatunk minden üdvösség és béke Forrásával, és a megerősödött lelkünk képessé válik arra, hogy visszatérjen Istenhez.
Mindannyian Isten gyermekei vagyunk, akiknek emberi születéssel kapott joga Isten megismerése, ám mégsem vagyunk képesek megtapasztalni az Ő jelenlétét mindaddig, amíg az elme, az illúzió és az anyag sok fátyla borítja be a lelkünket. Emiatt eonok óta a külső világgal azonosulunk. „Tisztítsuk meg a szívünk legbenső kamráját!” – idézte a Mester Tulsi Sahib tanácsát.
Ha a figyelmünket Istennek adjuk, és a meditációban megtapasztaljuk az Ő Fényét, felismerjük, hogy az mindenki másban is jelen van. Az egység és az azonosság tudatában szeretetteljessé, másokról gondoskodóvá formálódunk. Az önzetlen szolgálat mellett fontos, hogy igaz, tiszta, alázatos, erőszakmentes módon éljünk. Ugyanis ezek az etikai értékek alkotják a spirituális fejlődés alapját. Ha békére lelünk önmagunkban, ezzel a szűkebb és a tágabb környezetünkben élők javát is szolgáljuk – emelte ki a Mester.
A meghívott vendégelőadók köszöntötték a Mestert a születésnapján, és arról beszéltek, hogy a nagy Mesterek áldozatos munkájának eredményeként spirituális ébredés tapasztalható az egész világon. Azt javasolták a konferencia résztvevőinek, hogy a meditációt ne csak a személyes spirituális fejlődés szempontja miatt helyezzék az életükben az első helyre, hanem azért is, mert ez az ellenszere a világszerte tapasztalható erőszaknak, a viszályoknak. Az együttlét meditációval zárult.
Szeptember 21. csütörtök –
Sok ezren kapták meg a beavatást a Kirpal Baghban.
Szeptember 23. szombat – Találkozás a szevadárokkal; prashad osztás
Sant Rajinder Singh ezen az estén találkozott a szevadárokkal, akik egész Indiából érkeztek, hogy a munkájukkal hozzájáruljanak a konferencia sikeres lebonyolításához.
Az önkéntesek a szeva típusai szerint (langár, szállítás, pandál rend fenntartása, stb.) hosszú sorokban ültek, így várták a Mesterrel való személyes találkozást. Ő megköszönte a szorgalmukat, a fáradhatatlan erőfeszítéseiket, a szeretetüket, az odaadásukat. Kiemelte: az egyedül Isten kegye, hogy nagy szerencsénkre munkát kaphatunk a spirituális Mester „szőlőskertjében”. Az igazi szeva valóban édes, és nagyon fontos a szerepe a spirituális fejlődésben. Végül azt kérte, hogy továbbra is ilyen önzetlen módon tegyük a dolgunkat a Misszióban.
Szeptember 24. – Vasárnapi satsang
A Kirpal Bagh szűknek bizonyult, annyira sokan vettek részt ezen a satsangon, amely után sokan elindultak hazafelé, az ország különböző részeibe. A Mester útravalóként nagy részletességgel magyarázta el a meditáció minden egyes lépését. Majd az elme lecsendesítésének, az Istenre való édes emlékezésnek a fontosságát emelte ki. Csak így, és a simran gyakorlásával érhetjük el az elménk csendjét. Ha a lelkünk összekapcsolódik a Fény- és Hangáradattal, akkor képes megtenni a benső utazást, amely az Istenbe való elmerüléssel éri el a csúcspontját.
Sant Darshan Singh verseiből idézve azt tanácsolta, hogy teremtsünk szilárd etikai alapot a szeretetteljes, igaz, együttérző életvitellel, a szívünk tisztaságával, hogy valóban élvezhessük a meditáció összes ajándékát. A közös meditáció után a Mester a sorok között járva mindenkit áldásban részesített.
Szeptember 25. hétfő – Satsang és meditáció
A spirituális Mester a satsangon azt emelte ki: ahogy a tanulás bármely területén, a spiritualitásban is hozzáértő tanítóra van szükségünk, aki ismeri a benső világok összes útvesztőjét, a csapdákat, és képes bennünket a legbiztonságosabb módon célba juttatni. Fel kell ismernünk: összehasonlíthatatlanul értékesebb és fontosabb számunkra az az idő, amit a megvilágosodott lények társaságában töltünk – hogy spirituális bölcsességre tegyünk szert –, mint az az idő, amelyet világi ismeretek, tudás megszerzésére fordítunk.
Egyedül a tökéletes Mester képes eltávolítani az illúzió fátylát a spirituális szemünkről. Befejezésül Maharaj Ji annak fontosságát hangsúlyozta, hogy rendszeresen meditáljunk, mert csak így érhetjük el még ebben az életünkben a létezés végső célját, az Istennel való egységet.
Szeptember 28. csütörtök – Satsang és meditáció
Ezen az estén a Mester néhány gyakorlati tippet adott az elménk lecsendesítésére. Az egyik legfontosabb teendőnk, hogy egész nap őrizzük meg a figyelmünket Istenen. Ennek eszköze a simran, és az, hogy tudatos ellenőrzés alatt tartjuk az összes megnyilvánulásunkat, vagyis nemcsak a szavainkat és a tetteinket, hanem a gondolatainkat is. Száműzzük magunkból a negativitás összes lehetséges formáját! A szólás szerint: „Gyakorlat teszi a mestert.”
Vagyis a folyamatosan tett apró lépések – bármilyen hosszú is az út – végül célba juttatnak bennünket. Ha minden nap csak egy perccel növeljük a meditációra fordított időt, ezt az elménk könnyen el tudja fogadni. Ha a figyelmünket egy-egy hiba teljes kiküszöbölésére fordítva építjük bele az isteni erényeket az életünkbe, ezen a területen is sikeresek leszünk.
Október 1. vasárnap – Megérkezés Pune városába
Sant Rajinder Singh négynapos vidéki programra indult. Ennek első helyszíne a nyugat-indiai Maharashtra állam második legnagyobb városa, Pune volt, amely India jelentős oktatási, informatikai és gépgyártási központja. Maharaj Ji eddig már 10 alkalommal látogatott el ebbe a városba. Utoljára 2011-ben volt itt. Kora este találkozott a helyi sangattal, majd a hajnali órákban felkereste a punei Kirpal Ashramot.
Október 2. hétfő
Pune, a Darshan Akadémia meglátogatása, majd satsang és beavatás
Ezt a holisztikus szemléletű iskolatípust, amely szerte Indiában és már külföldön is működik, Sant Rajinder Singh alapította. A magas követelményszintű általános képzés mellett a fő törekvés a tanulók teljes személyiségének fejlesztése, a sajátos egyéni képességeik kibontakoztatása, a felkészítés az élet kihívásainak, a konflitushelyzeteknek a benső egyensúly megőrzésével történő kezelésére. Az Akadémia további fontos célkitűzése a minden élet tiszteletére nevelés. A „béke nemzedékének” a felkészítését – ami a Darshan Akadémiák látomása – különleges tanterv segítségével valósítják meg, amelyben az etikus életre nevelés és a napi meditáció kiemelt helyet kap.
A programon a szülőkön és a Mesterrel érkezett tanítványokon kívül sok helyi érdeklődő is részt vett. Az iskola igazgatója ismertette a tanév főbb eseményeit. A 2011-ben alapított, és 12 évfolyamra tervezett iskola jelenleg már kilenc évfolyammal működik. A diákok sok tanulmányi versenyen szereztek már elismerést. Sokféle önzetlen szolgálati projekttel segítik a helyi közösséget, és a városi környezet rendben tartását.
A Mester a megelégedettségének adott hangot, látva az iskola fejlődését, és a tanulók kiváló eredményeit. Kiemelte: a meditáció nemcsak a koncentráló képességet fejleszti, és segít a fizikai, érzelmi egyensúly megőrzésében, de a legfontosabb, hogy ez a spirituális fejlődés eszköze. Ha a napunkat meditációval kezdjük, akkor „a jó kezdés már fél siker.”
Majd emlékeztette a hallgatóságát, hogy október 2. Mahatma Gandhi születésnapja, és az Erőszakmentesség Nemzetközi Napja. Gandhi nagyon fontosnak tartotta: ha a világ békés jövőre vágyik, akkor a fiatalok szívébe ágyazódjon bele az erőszakmentesség, a mindenki iránti tisztelet és az önzetlen segítségnyújtás.
Ezután kezdődött Sant Rajinder Singh az első nagyközönségnek szóló előadása a Gangadham Chowk nevű városrészben. Először Mata Rita Ji adott elő egy himnuszt arról, hogy Isten szeretete a legnagyobb ajándék. Majd Maharaj Ji örömmel nyugtázta, hogy mily nagy növekedés történt az elmúlt hat év alatt a helyi sangat létszámában, és a jelenlévők nagy száma is a spiritualitás iránt fokozódó szomjúságot bizonyítja.
Ezután ennek az emberi születésnek a céljáról, és arról beszélt, hogyan válthatjuk ezt valóra. A vég nélküli boldogság és béke az Istennel való egyesülés gyümölcse, hiszen Ő minden üdvösség Óceánja. Az igazi valónkat, a lelkünket azért nem tudjuk megtapasztalni, mert a fizikai érzékek szintjén telik az életünk, testnek és elmének tartva magunkat. Csak akkor ismerjük fel az igazi énünket, ha képessé válunk a fizikai létezés határai fölé emelkedésre.
Mindannyian megismerhetjük Istent, de ehhez befelé szükséges összpontosítanunk, és össze kell kapcsolódnunk az Isteni Fény- és Hangáradattal. A hajtóenergiánk a benső utazáson Isten és az egész teremtés iránti szeretetünk. Ez a dualitás világából – amelyet az elménk kreál – az egység ösvényére vezet bennünket. Isten megismerésének a szenvedélyes vágya, az Ő szeretete, a feltétlen bizalom Őbenne – ezek a benső fejlődés kulcsai.
Október 3. kedd – Ahmednagar, 1. nap
Ez a város északkeleti irányban mintegy 120 km-re van Punétől. Tengernyi ember jött össze Miskeen Nagarban, hogy találkozhasson a Mesterrel, aki a Mata Rita Ji által előadott himnusz alapján az Isten iránti intenzív szeretetről, és arról az öt ékkőről beszélt, amelyek segítik ennek az állapotnak az elérését.
Az Istenhez vezető utazás során mindenki életében eljön az az idő, amikor már egyedül az Úrra való állandó emlékezésben élünk. A spirituális fejlődéssel együtt jár az elszakítottság fájdalmának fokozódása, és az egyre mélyülő, erősödő vágy az egyesülésre.
A segítő tényezők közül az első a spirituális Mester társasága, aki részletes útmutatást ad ahhoz, hogyan vezessük a napi életünket, hogy meg tudjuk őrizni a figyelmünket Istenen. A második: az szükséges, hogy alávessük magunkat az Úr akaratának. Legyen rendületlen a bizalmunk, tudva, hogy Ő gondot visel ránk, és tudja, hogy mi a legjobb nekünk! A harmadik: az Úr kegye. Az összes teljesítményünkkel, az intelligenciánkkal és a tudásunkkal együtt sokat hibázó halandó lények vagyunk. Minden erőfeszítésünk ellenére egyedül az Úr kegyéből válik biztossá a hazatérésünk az örök Otthonunkba. A negyedik fontos tényező: az alázat. Tartsuk ellenőrzés alatt az egónkat, amely a dualitást táplálja, és távol tart bennünket Istentől! Az ötödik faktor: az önzetlen szolgálat. Az egység és az összetartozás tudatában elvárások nélkül nyújtunk segítő kezet az embertársainknak!
Október 4. szerda – Ahmednagar, 2. nap
A satsang témája ez volt: Milyen az igazi tanítvány imája? Jellemző módon az emberek világi dolgokért fohászkodnak Istenhez, de az odaadásban élő csak szeretetet kér Őtőle, hiszen a leghőbb vágya az egység elérése. Ahhoz kér segítséget, hogy mindig meg tudja őrizni a figyelmét az Úron, és teljesen alárendeli magát az isteni akaratnak. Úgy fogad mindent az életben, mint ami Őtőle érkezik, és ezért a legnagyobb javát szolgálja.
A Mester ezután a meditációnak a végső cél elérésében betöltött meghatározó szerepéről, és annak fontosságáról beszélt, hogy pontosan szükséges alkalmaznunk ezt az egyszerű technikát.